Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
04 Haziran 2019
76OKUNMA

Savaşta ve Barışta Kemal Atatürk

Kemal Atatürk

Hikmet ÖZDEMİR
Doğan Kitap, Haziran 2019, Anı-Biyografi, 688 sayfa

Birincil kaynaklar ve tanıklıklarla Kemal Atatürk…
Profesör Hikmet Özdemir, Atatürk’ün kendini anlattığı tüm kaynakları ve eserlerini, sayısız belgeyi ve hatıraları inceledi.

Özdemir, bizzat onu görüp tanımış olanların anlatılarından oluşan ve Atatürk’ün hayatını adım adım takip eden, onu seyrediyormuşuz hissini veren yepyeni bir Atatürk biyografisi yazdı.

Yıllar süren bir emeğin eşsiz ürünü.

Katkısız, yorumsuz, sadece kendi çağının insanı olarak Atatürk.

 

Yazar Hakkında:

Hikmet Özdemir Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi profesörüdür.

20 Eylül 1950’de Maraş’ta doğdu.

İlk ve ortaöğretimini Gelibolu (Kavak Köyü), Kadirli, Silifke, Göksun, Maraş ve Mersin’de (Öğretmen Okulu) tamamladı.

Yükseköğretiminde Ankara’da Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü sevk ve idare programından lisans ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden siyaset bilimi ve kamu yönetimi yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı; evli ve iki çocuklu.

British Council bursuyla Londra Üniversitesi’nde, Fulbright bursuyla Washington DC’de Georgetown Üniversitesi’nde, İngiltere ve ABD devlet arşivlerinde ve Cenevre’de Birleşmiş Milletler mülteciler arşivinde incelemelerde bulundu. 

TÜBİTAK, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı, Kırıkkale, Başkent, Kocaeli üniversitelerinde çalıştı ve tam zamanlı olarak Türk Tarih Kurumu’nda “1915 Olayları” üzerine incelemeler yaptı. 2007ıde emekli olduktan sonra Ankara Üniversitesi, Harp Akademileri ve Kara Harp Okulu lisansüstü programlarında “Türkiye’nin Yönetim Yapısı”, “Harpte ve Kriz Döneminde Liderlik”, “Hükümet-Ordu İlişkileri” ve “Türkiye-Ermenistan Anlaşmazlığı” konularında dersler verdi. 

Ayrıca “Cumhurbaşkanlığı Tarihi” adlı kurumsal yayınının editörlüğü ile Türkiye Büyük Millet Meclisinde “Türk Parlamento Tarihi” adlı 40 ciltlik serinin koordinatörlük görevini üstlendi. Daha önce yayımlanmış olan eserler arasında Fahri Korutürk ve Turgut Özal biyografileri vardır.