Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Haberler

06 Nisan 2020
4687OKUNMA

Sabahattin Ali: “Ne Zor Şeymiş”

“Namuslu olmak ne zor şeymiş meğer! … Meğer ne büyük günah işlemişiz! Kanunla, kanunsuz baskılar altında ezile ezile pestile döndük.

Bugünün itibarlı kişileri gibi, kese doldurmadık, makam peşinde koşmadık. İç ve dış bankalara para yatırmadık, han, apartman sahibi olmak, sağdan soldan vurmak ve milleti kasıp kavurmak emellerine kapılmadık. Bütün kavgamızda kendimiz için hiçbir şey istemedik. Yalnız ve yalnız, bu yurdun bütün yükünü omuzlarında taşıyan milyonlarca insanın derdine derman olacak yolları araştırmak istedik.

Bu ne affedilmez suçmuş meğer! Neredeyse, yoldan geçerken mide uşakları arkamızdan bağıracaklar: ‘Görüyor musunuz şu haini! İlle de namuslu kalmak istiyor ve ahengimizi bozuyor..’

Çalmadan, çırpmadan, bize ekmeğimizi verenleri aç, bizi giydirenleri donsuz bırakmadan yaşamak istemek bu kadar güç, bu kadar mihnetli, hatta bu kadar tehlikeli mi olmalı idi?

Namuslu olmak ne zor şeymiş meğer!”

- (Bu yazı, Ali Baba dergisinin 25.11.1947 tarihli sayısında yayınlanmış olup Orhan Tüleylioğlu’nun Milliyet Sanat’ta Aralık 2012’de yayınlanan yazısından alınmıştır.
- Sn. Tüleylioğlu’nun belirttiği gibi; gizi hâlâ çözülemeyen bir cinayete kurban gittiğinde Sabahattin Ali 41 yaşındaydı. 2 Nisan 1948 onun ölüm tarihi olup bu yazı, Sabahattin Ali’nin ölüm yıldönümü nedeniyle yayınlanmaktadır.)

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor