Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Ahmet Metin AYSOY
11 Temmuz 2016Ahmet Metin AYSOY
215OKUNMA

Peşin Ödenen Aylıklar Geri Alınabilir mi?

Sigortalıya ve hak sahiplerine bağlanan gelir ve aylıklar, Kurumca belirlenen dönem ve tarihlerde her ay peşin olarak ödenmektedir. Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 69. maddesinde peşin ödenen gelir ve aylıkların hangi durumlarda geri alınmayacağı belirtilmiştir.

Söz konusu maddenin dördüncü fıkrasında, Yönetmelikte belirtilen nedenlerle ödeme günü öne alınanlar ile durum değişikliği veya ölüm halinde sigortalı ve hak sahiplerine durum değişikliği veya ölüm tarihine ait Kanunda belirtilen ödeme döneminde peşin ödenen gelir ve aylıkların geri alınmayacağı öngörülmüştür.

Örnek : 4/1-(a) emeklisi A nın tahsis numarasının son rakamı “9” olup, aylıklarını her ayın 17’sinde almaktadır. Emekli A, 2009/Mart dönemi aylığını 17.03.2009 tarihinde almış ve 23.03.2009 tarihinde vefat etmiştir. Hak sahiplerine ölüm tarihini takip eden aybaşından yani 01.04.2009 tarihinden itibaren ölüm aylığı bağlanacaktır. Emekli A ya 17.03.2009 tarihinde ödenen aylık 2009/Mart aylığı olup, süre olarak 17.03.2009-16.04.2009 süresini kapsamaktadır. Bu durumda hak sahiplerine 01.04.2009-16.04.2009 süresinde yapılan ödeme geri alınmayacaktır. (2011/58 SGK Genelge)

Yorumlarınızı Bize Yazınız
Soru SorYazarlarımızın güncel sorulara cevap verebildiğini göz önünde bulundurarak, lütfen makalenin yayımı tarihten itibaren en geç bir ay içinde sorunuzu yöneltiniz.