Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
14 Temmuz 2014
282OKUNMA

Personele Ödül Olarak Verilen Tatilin Masrafı Gider Yazılabilir mi?

Çalışanların verimliliğini artırmanın en önemli yollarından biri motivasyonu artırmaktır. Motivasyonu artırıcı unsurlardan biri de çalışanların iyi düzeyde gerçekleşen iş sonuçlarının (performanslarının) ödüllendirilmesidir.

Performans ödülleri nakit para, hediye çeki, hediye olarak verilen giyim kuşam, elektronik cihazlar… vb. gibi oldukça geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.

Ödül olarak otelde tatil

Çalışanlara ödül olarak, sahil yerlerinde bir otelde ailesiyle birlikte belirli bir süre tatil yapma imkanının verilebilmesi de sözkonusu olabilmektedir.

Çalışanların işgücünü geliştirmek, motivasyonunu artırmak amacıyla otel masraflarının tamamının işveren tarafından karşılanması durumunda işverenler bu harcamaları gider yazabilecek midir?

Gelir İdaresine özelge talebi olarak yöneltilen bu soruya İdare şu şekilde yanıt vermiştir:

  • Çalışan personelin iş gücünü geliştirmek, performansını artırmak amacıyla konaklamaları için ödenecek otel masrafları ticari kazancın elde edilmesi veya serbest meslek faaliyetiyle ilgili olmaması nedeniyle gider yazılamaz.
  • Ancak bu masrafların personelin ücretine yansıtılması ve ücrete ilişkin hükümlere göre vergilendirilmesi koşuluyla ticari kazancın tespitinde veya serbest meslek kazancının tespitinde gider olarak indirilmesi mümkündür. Bu durumda otel giderlerinin brütleştirilmesi ve çalışanın bordrosunda eklenmesi gerekmektedir.

(Ayrıntılı bilgi: GİB’in 4.10.2013 tarih ve 62030549-120[40-2013/477]-1649 sayılı özelgesi)

Yorumlarınızı Bize Yazınız
Soru SorYazarlarımızın güncel sorulara cevap verebildiğini göz önünde bulundurarak, lütfen makalenin yayımı tarihten itibaren en geç bir ay içinde sorunuzu yöneltiniz.