Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
02 Şubat 2014
577OKUNMA

Otel ve Motelde Konaklama Hizmeti %8, Hayvan Konaklama Hizmeti %18 KDV’ye Tabi

Otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmeti Bakanlar Kurulu’nca kullanılan yetki çerçevesinde yayınlanan 2007/13033 sayılı Kararname uyarınca yüzde 8 KDV’ye tabi. ((II) sayılı listenin "B) Diğer Mal ve Hizmetler" bölümünün 25 inci sırası)

Konaklama hizmeti içinde ücretsiz wi-fi internet, uydu TV, 24 saat sıcak su, minibarda alkolsüz içecekler ve çay kahve ikramı dahil. Ayrıca havuz, sauna imkanları sunanlar da var.

Ödeyeceğimiz konaklama bedelinin içerisindeki KDV’nin oranı %8.

Tatile giderken kedinizi, köpeğinizi götüremiyorsanız…

Yukarıdaki sizin konaklama verginiz. Pekiyi, evinizde beslediğiniz kedinizi, köpeğinizi yanınızda götürme imkanınız yoksa. Arkadaşlarınıza, komşularınıza veya akrabalarınıza da bırakmanız mümkün değilse ne yapacaksınız?

İnternetten araştırdığınızda kedi-köpek oteli olarak; süit ve normal oda seçenekleri olan, yeşillikler arasında, geniş bir alana yayılan imkanlar karşınıza çıkmakta.

Konaklama hizmetlerinin yanısıra, kuaför, banyo, kreş ve eğitim hizmetleri verenler de var.

Gecelik konaklama ücreti olarak büyük köpekler için 65, küçük köpekler için 50, kediler için 35 Lira civarında fiyatlara rastlamak mümkün.

Peki hayvan oteli konaklama ücretinin içinde ne kadar Katma Değer Vergisi ödeyeceksiniz?

Cevap : %18.

Gelir İdaresi Başkanlığı (Adana Vergi Dairesi Başkanlığı) kendisine özelge talebiyle iletilen bu soruya ilişkin olarak 28.12.2011 tarihinde;

“Otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmetleri %8 oranında KDV ye tabi bulunmakta olup, hayvan konaklama hizmetlerinin 2007/13033 sayılı Kararname eki (II) sayılı listenin B/25 inci sırası kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle, söz konusu hizmetlerin genel oranda (%18) KDV ye tabi tutulması gerekmektedir.” Şeklinde bir cevabı sözkonusu.

Bakalım hayvansever vergi ödeyicileri buna ne diyecek?

Siz, Antalya’da konakladığınız otele %8 KDV öderken, İstanbul’da evcil hayvanınızı konaklattığınız “Pet Otel” için %18 KDV ödeyeceksiniz.

Yorumlarınızı Bize Yazınız
Soru Sor