Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Yusuf Yalçın GÖKTÜRK
07 Nisan 2013Yusuf Yalçın GÖKTÜRK
92OKUNMA

Nüfus Cüzdanınız Taklit ya da Tahrip Edilerek Kullanılırsa

Nüfus cüzdanı kaybolan ya da çalınan kişilerin kendi adlarına mükellefiyet tesis edilmesini engellemek için nasıl bir yol izlemeleri gerektiği daha önceki yazılarımızda anlatılmıştı.

Peki ya nüfus cüzdanımız taklit edilirse ne yapmalıyız?

Böyle bir durumdan şüphe ediyorsanız öncelikle nüfus cüzdanınızı değiştirmelisiniz. Eğer nüfus cüzdanınızın taklit edildiğinden eminseniz, hem nüfus cüzdanınızı değiştirmeniz hem de savcılığa suç duyurusunda bulunmanız da fayda vardır.

Ve sadece bunları yapmanız yeterli ise çok şanslısınız demektir.

Çünkü kötü niyetli kişilerin kimlik bilgilerinizi taklit ederek oluşturduğu nüfus cüzdanı ile adınıza vergi mükellefiyeti tesis edildiğini, ödeme emri tebliği ya da banka hesaplarınıza e-haciz konulması gibi hoş olmayan bir durum sonucunda da öğrenebilirsiniz.

Mahkeme kararı, vergi inceleme raporu veya vergi daireleri tarafından resmi makamlarla yapılan yazışmalar sonucunda taklit ya da tahrif edilmiş nüfus cüzdanı ile bilginiz dışında mükellefiyet tesis ettirildiği tespit edilirse, mükellefiyet kaydınız tesis tarihi itibarıyla silinecektir.

Sahte veya çalıntı ya da tahrif edilmiş nüfus cüzdanı ile mükellefiyet tesis ettirenlerin kimlik bilgilerinin tespit edilmesi halinde de haklarında yasal işlemler yapılacaktır.

Bir Öneri : Özel Sektörde Uygulanan Yöntemin Vergi Dairesinde Uygulanması

Esas olanın nüfus cüzdanımızın ya da suretinin veya bilgilerimizin kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi için azami dikkat göstermemiz olmakla birlikte böylesi durumların bir nebze de olsa önüne geçilebilmesi açısından, Gelir İdaresi Başkanlığımızın koordinasyonunda hem mükellefiyet tesisi için başvuranlara mükellefiyetin tesis edilmesi halinde hem de gerçek ve tüzel kişilerin işyerleri için telefon, elektrik ve doğalgaz abonelik taleplerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numaralarına bağlı tüm GSM numaralarına kısa mesaj ile bilgilendirme yapılabilir.

Yaşanan bir olayda; Türk Telekom tarafından cep telefonuna gönderilen “talep ettiğiniz sabit telefon hattınız kullanıma açılmıştır” kısa mesajı ile, böyle bir talebi olmadığı için şüphelenen bir vatandaşımız vergi dairesine müracaat ederek durumdan haberdar olmuştur.