Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Yusuf Yalçın GÖKTÜRK
06 Ağustos 2017Yusuf Yalçın GÖKTÜRK
82OKUNMA

Nüfus Cüzdanınız Kaybolmuş ya da Çalınmışsa

Nüfus cüzdanları kaybolan veya çalınan kişilerin kendi adlarına mükellefiyet tesis edilmesini engellemek için vergi dairelerine nüfus cüzdanları için müracaat etmelerine gerek yoktur. Çünkü Vergi Dairelerine, Mernis/Kimlik Paylaşım Sisteminde nüfus cüzdanı kayıp ve çalıntı sorgulaması imkanı getirilmiştir.

 

Kaybolan veya çalınan nüfus cüzdanları ile mükellefiyet tesis edilmesinin engellenebilmesi için ilgili nüfus müdürlüklerine başvurarak yeni nüfus cüzdanı alınması yeterli olacaktır.

 

Vergi daireleri tarafından Mernis/Kimlik Paylaşım Sisteminden mükellefiyet tesisi yaptırmak isteyen kişilerin veya şirket ortaklarının, yönetim kurulu başkan ve üyelerinin, genel müdürlerin ibraz ettikleri nüfus cüzdanlarının kayıp veya çalıntı olup olmadığı sorgulanabilmektedir.

 

Yapılan sorgulama sonucunda ibraz edilen nüfus cüzdanının kayıp/çalıntı olduğunun tespit edilmesi halinde nüfus cüzdanındaki kişi adına mükellefiyet tesisi yapılmamakta ve nüfus cüzdanı iade edilmeyerek durum hem ilgili nüfus müdürlüğüne hem de emniyet müdürlüğüne bir yazı ile bildirilmektedir.