Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Yazarlar

Neslihan KARATAŞ DURMUŞ

Dr. Öğr. Üyesi Neslihan KARATAŞ DURMUŞ

1978 Osmaniye doğumlu olan Neslihan Karataş Durmuş, Osmaniye Atatürk Lisesi mezunudur. 2000 yılında lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladıktan sonra 2001 yılında MEB bursu ile Fransa’ya gitmiştir. 2002 yılında Paris 1 Panthéon Sorbonne Üniversitesi’nde Vergi Hukuku yüksek lisansına başlamış, “Türkiye’de Şirketlerin Vergi Denetimi” isimli tezi ile yüksek lisansını başarı ile tamamlamış ve 2004 yılında aynı Üniversite’de doktora eğitimine başlamıştır. “Şirketlerin Yapmış Oldukları Giderlerin İndirilip İndirilebilme Prensipleri: Fransa ve Türkiye Karşılaştırılmalı” isimli doktora tezini üstün başarı ve jürinin özel tebrikleri (la mention très honorable et les félicitations du jury) derecesi ile Aralık 2013’te tamamlamıştır.

Doktora eğitimi süresince uluslararası avukatlık şirketi ile uluslararası farklı şirketlerde çalışmış olan Karataş Durmuş, Haziran 2014’te Türkiye’ye dönerek Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mali Hukuk Anabilim Dalı’ında Yardımcı Doçent olarak çalışmaya başlamıştır.

Vergi Uyuşmazlıklarında Uzlaşma ve Alternatif Çözüm Yolları isimli kitabı yanında, ulusal ve uluslararası birçok makalesi bulunmaktadır. Vergi hukuku dışında, uluslararası kaçakçılıkla mücadele, etik, insan hakları alanlarında hem ulusal hem de uluslararası projelerde ve çalışmalarda bulunmuştur.

Vergi hukuku, vergi yargısı ve kamu maliyesi dersleri yanında AYBÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde çeşitli yüksek lisans ve doktora dersleri vermektedir. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Kalite Komisyonu üyesi, YÖK Mevzuat Komisyonu üyesi ve Yıldırım Beyazıt Hukuk Dergisi Editörü olan Karataş Durmuş evli ve iki çocuk annesidir.