Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Hasan Halil GÖNÜL
20 Mayıs 2013Hasan Halil GÖNÜL
186OKUNMA

Muhaliflere Vergi Baskısı ABD Gelir İdaresi Başkanını İstifa Ettirdi

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin Gelir İdaresi'nin (IRS) Çay Partisi (Tea Party) hareketi de dahil olmak üzere muhafazakâr bazı grupları ayrıntılı incelemelerle hedef aldığının ortaya çıkmasının ardından Gelir İdaresi Başkan Vekili Steve Miller'ın istifa ettiğini açıkladı.

 

Obama : “Hoş görülemez ve affedilemez bir durum”

Çay Partisi hareketi ve bazı muhafazakâr grupların hedef alınmasını "hoş görülemez" ve "affedilemez" bir durum olarak nitelendiren ABD Başkanı Barack Obama, "Eğer Gelir İdaresi çalışanları, haberlerde belirtildiği gibi bilinçli bir şekilde muhafazakâr grupları mağdur etmişse, bu hoşgörülemez ve affedilemez. Bu skandal vatandaşın devlete olan güvenini zedelemiştir" dedi.

 

Geçtiğimiz aylarda Gelir İdaresi’nin, muhalif Çay Partisi hareketi de dahil muhafazakâr bazı grupların oluşturdukları organizasyonları vergi muafiyetinden yararlandırmamak için uzun süre işlem yapmadığı veya başvuranlardan gerekli olmayan ve hazırlanması uzun süren bilgiler talep ettiği ortaya çıkmıştı.

 

Gelir İdaresi Teftiş Kurulu İnceleme Başlatmıştı

ABD Gelir İdaresinin bağlı olduğu Hazine Bakanlığına bağlı 2 Teftiş Kurulundan birisi olan ve sadece Gelir İdaresinin işlemlerinden sorumlu olan Gelir İdaresi Teftiş Kurulu da, bazı Kongre üyelerinin talebi üzerine iddialar hakkında inceleme başlatmıştı.

 

İnceleme sonucunda hazırlanan 14 Mayıs 2013 tarihli raporda özet olarak Gelir İdaresinin etkin olmayan yönetiminin;

 

1-  Başvuruları incelemek için uygun olmayan bir yöntemin oluşturulmasına ve bu yöntemin 18 ay boyunca uygulanabilmesine,

 

2- Bazı başvuruların önemli derecede geciktirilmesine ve

 

3- Başvuranlardan gereksiz bilgilerin istenebilmesine neden olduğu ifade edilmiştir.

 

Gelir İdaresi (IRS) yaptığı hataları kabul etti

ABD Gelir İdaresi de ertesi gün yaptığı açıklama ile hem kamuoyuna bilgi vermiş hem de yaptığı hataları kabul etmiştir. Ancak ne Teftiş Kurulunun raporu ne de yapılan bu açıklama yapılan işlemlerde politik bir kaygı güdüldüğüne ilişkin bir tespit içermektedir.

 

Gelişmeler üzerine ABD Adalet Bakanı konu hakkında ceza hukuku yönünden yapılması gereken bir husus bulunup bulunmadığının araştırılması için 14 Mayıs 2013’te FBI’a talimat verdiğini açıklamıştır.

 

Kaynaklar:

Gelir İdaresi Teftiş Kurulu Raporu: http://www.treasury.gov/tigta/auditreports/2013reports/201310053fr.pdf

IRS açıklaması: http://www.irs.gov/uac/Newsroom/Questions-and-Answers-on-501%28c%29-Organizations

FBI’a talimat haberi: http://www.reuters.com/article/2013/05/15/us-usa-irs-idUSBRE94E02J20130515

http://www.ntvmsnbc.com/id/25442791

 

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor