Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Ahmet Metin AYSOY
18 Şubat 2018Ahmet Metin AYSOY
268OKUNMA

Meslek Kodu 2 Soru 2 Cevap

Bu yazımızda, muhtasar ve prim hizmet belgesinde meslek kodunun hatalı bildirilmesi halinde, idari para cezasının uygulanıp uygulanmayacağı sorusu ile hatalı bildirilmiş meslek kodunun nasıl düzeltileceği sorusunu ele alacağız.

İdari Para Cezası

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde, sigortalıların iş yerinde fiilen yaptıkları işe  uygun meslek adı ve kodunu gerçeğe aykırı bildiren her bir iş yeri için aylık asgari ücreti geçmemek üzere meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanacağı 5510 sayılı Kanunun 102/n maddesinde öngörülmüştür.

Ancak, muhtasar ve prim hizmet beyannamesi uygulaması Kırşehir, Amasya, Bartın ve Çankırı illerinde pilot bölge olarak başlamış olup, 1.7.2018 den itibaren bütün illeri kapsayacaktır. (21.12.2017 Tarih ve 30277 sayılı Resmî Gazete)

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi uygulaması bütün illeri kapsayacak şekilde 1.7.2018 tarihinde uygulamaya gireceği kararlaştırıldığından bu tarihten önce meslek kodunun hatalı bildiriminden dolayı idari para cezası uygulanması söz konusu değildir.

Düzeltme

Hatalı meslek kodunu e-sigorta kanalı ile her zaman düzeltmek mümkün.

Bunun için: Sigortalı işe giriş ekranında bulunan güncelleme butonu kullanılarak hatalı kod yerine doğru meslek kodu seçilerek güncelleme yapılır.

Düzeltme yapıldıktan sonra, muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde de doğru meslek kodunun yer alması gerekir.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor