Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Ahmet Metin AYSOY
06 Kasım 2016Ahmet Metin AYSOY
299OKUNMA

Mesainiz Bordroda Eksikse Ne Yapmalısınız?

Fazla çalışmanın ücret bordrosunda görünenden daha fazla olduğu yönündeki işçi yakınmaları sık rastlanan iş hayatı sorunlarından biridir.

Bu konuda sorunları olan çalışanlara faydalı olacağını umduğumuz bazı hususlara değineceğiz.

Diyelim ki, 20 saat fazla çalışma yaptığınız halde ücret bordrosunda 10 saat olarak yazılı olduğunu gördünüz. Fazla çalışmanızın diğer aylarda da olduğundan daha eksik olarak gösterilebileceği ve Ücret bordrosunu imzalamamanız halinde işten çıkarılacağınıza dair endişeniz var. Bu nedenle ücret bordrosunu imzaladınız.

Fazla çalışma ücret alacaklarınızın eksik ödenmesi nedeniyle birkaç yıl sonra dava açtınız.

Ücret bordrosunu imzalamanızın davaya etkisi ne olur?

Bu sorunun cevabı, ücret bordrosunu çekince kaydı koyarak imzalamanız veya ücret bordrosuna çekince kaydı koymadan imzalamanız ayırımına göre değişmektedir.

a- Çekince Kaydıyla
Ücret bordrosuna “fazla çalışma ücretim saklı kalmak kaydıyla” veya  “bordroda gösterilenden daha çok olan fazla çalışma ücretim saklı kalmak kaydıyla” gibi çekince kayıtları koyarak bordroyu imzalamanız halinde, dava sırasında tanık ve/veya yazılı kanıtla, alacağınızı ispat edebilirsiniz.

b- Çekince Kaydı Olmaksızın
Ancak, herhangi bir çekince kaydı koymadan ücret bordrosunu imzalarsanız, dava sırasında yalnızca yazılı kanıtla alacağınızı ispat edebilirsiniz.

c- Yazılı Kanıt
Size gönderilen e-mail ekinde yer alan çalışma çizelgesi veya şirket içi yazışmalar veya işe başlayış ve işten çıkış saatlerini gösteren belgeler gibi işyeri kayıt ve belgeleri yazılı kanıt olabilir.

d- Kıdem Tazminatı
Fazla çalışma ücretlerinizin ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda haklı nedenle iş sözleşmesini feshedebilirsiniz. Bu işyerinde en az bir yıl çalışmanız varsa, kıdem tazminatı hakkınız doğar.

Yargıtay 22.H.D,  6.3.2014,  E.2013/6818, K.2014/4871
4857 sayılı Kanun 24 ve 41. maddeler.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor