Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Yazarlar

Mehmet AKARSLAN

Gelir İdaresi Başkanlığı, Eski Grup Başkanı

1956 yılında Tokat-Akbelen doğumlu olup ilk ve orta öğrenimini Tokat’ta okudu. Ankara Maliye Meslek Lisesini 1975 yılında bitirerek Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğünde vergi memuru olarak göreve başladı.

1977 yılında Servis Şefliğine, 1979 yılında Gelir Uzmanlığına atandı.

Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi Mali Bilimler ve Muhasebe Yüksek Okulunun Ekonomi Maliye Bölümünden (Gazi Üniversitesi) 1979 yılında mezun oldu.

1980 yılında Sivas vergi kontrol memurluğuna (vergi denetmenliği-vergi müfettişliği) atandı. Sivas’ta Vergi Denetmenleri Büro Başkanlığı görevini de yürüttü. 1982 yılında vatani görevini Erzincan’ da yerine getirdi.

Rotasyon uygulaması nedeniyle 1986 yılında İzmir vergi kontrol memurluğuna naklen atandı.

1989 yılında Rize Gelir Müdürlüğüne atandı ve 1989–1994 yılları arasında Rize Gelir Müdürü olarak görev yaptı.

1994-2006 yıllarında Gelirler Genel Müdürlüğün (Gelir İdaresi Başkanlığı’nın) veraset ve intikal vergisi-gelir vergisi şubelerinde Şube Müdürlüğü yaptı.

29.04.2006 tarihinde Gelir İdaresi Grup Başkanlığına atandı. Grup Başkanlığı görevini sürdürmekteyken 16 Şubat 2018 tarihinde kendi isteği ile emekli oldu.

Evli üç çocuk babasıdır.

TEŞKİLAT KURULUŞ ÇALIŞMALARI: 

* Sivas ili Şarkışla İlçesinde Bağımsız Vergi Dairesinin Kuruluş çalışmalarını yürüttü.
* Rize ili Hemşin, İyidere ve Derepazarı İlçelerinde Malmüdürlüğü (Gelir Şefliği) kuruluş çalışmalarına katkıda bulundu.

EĞİTİCİLİK ÇALIŞMALARI:

Gelir Birimlerinin Merkez ve taşra teşkilatlarında düzenlenen; hizmet içi eğitim seminerlerinde eğitici olarak görev yaptı.

MESLEKİ ÖRGÜT ÜYELİĞİ:

1990 Yılında Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlik ruhsatı almaya hak kazandı ve ilgili mesleki odasının serbest çalışmayanlar listesine kayıt oldu.

YAYIMLANAN ÇALIŞMALARI:

* 2005-2020 Yıllarına ilişkin Ticari Kazancın Basit Usulde Tespitine İlişkin Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme Rehberleri yayımlandı.

* Çeşitli dergilerde vergi kanunları, sigorta mevzuatı ve vergi destek ve teşvik mevzuatının uygulamasına yönelik yüz elliye yakın makalesi yayımlandı.

Mehmet AKARSLAN Tüm Yazılar