Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

2019 Beyanname İlk Yardım Masası

Fuat SÜTÇÜ
Fuat SÜTÇÜ
62425OKUNMA

Kira Beyannamesi Vermeyi Unuttunuz mu? Halen Telafisi Mümkün!

2018 yılında 4.400 TL üzerinde konut kira geliriniz var ve beyan etmeyi unuttunuz.

Üzülmeyin, vergi dairesine gitmeden halen beyannamenizi internetten verebilir ve kredi kartı ile ödeyebilirsiniz, sadece 21 TL usulsüzlük cezası ile vergi için hesaplanacak düşük tutarlı bir gecikme zammı tutarı kadar bu unutkanlığınızın bir bedeli olacaktır.

Usulsüzlük cezasının %50 indirim hakkınızı da kullandığınızda bu unutkanlığın maliyeti daha da azalacaktır.

Geçmiş dönem için beyanname verilmesi, ceza indirim talebi ve ödeme dahil tüm işlemleri online olarak gerçekleştirebilirsiniz.Önemli olan bu işi Maliyeden bir mektup almadan ya da kiracınız sizi şikayet etmeden yapmanız.

Bu unutkanlık nedeniyle ödeyeceğiniz 15-20 TL ceza ve 5-10 TL’lik gecikme faizi ile beyannamenizi halen beyan edebilir ve yasal istisna, indirim haklarınızdan faydalanabilirsiniz.


Beyanname vermeyi unuttum: Beyannamenizi halen internetten verebilirsiniz.
https://intvd.gib.gov.tr/hazirbeyan

Ama Param Yok: İnteraktif Vergi Dairesi ile Tecil/taksitlendirme talep edebilirsiniz.

Beyanname verdikten sonra çıkan vergiyi ödeyecek imkanınız yok ise bu nedenle beyanname vermemeyi tercih etmemek gerekir. Çünkü taksitlendirme vb. imkanlardan yararlanıp borcunuzu er geç ödemeniz mümkün olacaktır. Ancak beyanname verilmez ise vergi tutarı kadar yaptırımların da karşınıza çıkması, istisna hakkından yararlandırılmamanız gibi tatsız durumlar ile karşılaşılması muhtemeldir.

Beyannamesini verip borcunu ödemeyen kişi sadece vergi borçlusu durumunda olur. İmkanı olduğunda ya da taksitlendirme kanunlarından yararlanmak sureti ile borcunu zaman içinde öder.

Ancak Beyanname vermeyen kişi vergi kaçakçısı gibi son derece tatsız ve tercih edilmeyecek bir sıfat ile karşı karşıya kalır.

Henüz şikayet edilmemiş ve İdare denetimlerinde beyanname vermediği ya da eksik beyanname verdiği tespit edilmemiş olan kişilerin;  geçmiş dönemde beyan etmediği kira gelirlerini pişmanlık hakkı ile istisnadan faydalanılarak beyan etmeleri menfaatlerinedir. Aksi takdirde; İdari tespit veya şikayet sonrası ödenecek tutarın vergi ve gecikme zammı için 1 katına kadar artabileceği ve istisna hakkından yararlanılamayacağı unutulmamalıdır.
Son pişmanlığa kalmadan yasal pişmanlık hakkının kullanılmasında fayda olacağı düşünülmektedir.

Zira son pişmanlık fayda etmeyecektir.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor