Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi

Vergi

Emre BEYAZ
06 Kasım 2016Emre BEYAZ
5369OKUNMA

Kim Milyoner Olmak İster?

Aslında verdiğiniz cevabı duyar gibiyim. Hepimiz “Kim milyoner olmak istemez ki?” diyoruz. Tabi ki herkes milyoner olmak ister, bunu başarmanın bir yolu da televizyonda düzenlenen yarışma programlarına katılmak.

Üşenmedim araştırdım ve Türk televizyon kanallarındaki ilk yarışma programının 1963 yılında yayınlanan “Talih Kuşu” adlı yarışma programı olduğunu gördüm. O tarihten bu yana tam 53 yıl geçmiş. Ancak özellikle son yıllarda çeşitli yarışma programları rağbet görmeye başladı. .

Sizin de Milyoner olma hayali ile tam bir milyon lira ödüllü bir yarışma programına katıldığınızı düşünelim. Tüm soruları doğru cevapladınız ve büyük ödülü kazandınız. Buraya kadar her şey güzel fakat kazandığınız bu gelirin vergisel boyutu var. Nitekim şunu belirtmeliyim ki yarışma programlarından kazanılan ödüller Veraset ve İntikal Vergisine tabi.

Peki ne kadar vergi ödeyeceksiniz?

Para ve mal üzerine düzenlenen yarışma ve çekilişler ile 5602 sayılı Şans Oyunları Hasılatından Alınan Vergi, Fon ve Payların Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da tanımlanan şans oyunlarından kazanılan ikramiyelerin 2016 yılı için 3.918 TL’si vergiden istisna olmasına karşın kalan tutar üzerinden ise vergi tevkifatı yapılıyor.

Yarışma programlarından kazanılan ödüllerin vergilendirilmesinde, ödeme yapılmadan önce istisna tutarı düşülüp kalan tutar üzerinden % 10 vergi tevkifatı yapılıyor. Fakat bazı hallerde de kazanılan ikramiyeler ayni nitelikte olabiliyor. Yani ikramiyeler; ev, araba, beyaz eşya vb. olabiliyor. Böyle bir durumda ise söz konusu ikramiyenin fatura bedeli esas alınırken, bu bedel üzerinden vergi tevkifatı gerçekleştiriliyor.

Sonuç olarak; bir milyon lira ödüllü yarışma programına katılıp, tüm soruları bilip, büyük ödülü kazansanız bile üzülerek belirtmeliyim ki maalesef yine milyoner olamıyorsunuz. Çünkü bu durumda devlete 100.000 TL’ye yakın vergi ödemeniz gerekiyor.

Günün Vergi Sözü:
Dünyada anlaşılması en zor şey gelir vergisidir. (Albert Einstein)

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor