Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Nazmi KARYAĞDI
29 Nisan 2015Nazmi KARYAĞDI
188OKUNMA

KDV ve ÖİV Karada Var, Havada Yok

İnternete de artık oksijen gibi her yerde ulaşabiliyoruz.

Evlerde, işyerlerinde, parklarda, havaalanlarında, alışveriş merkezlerinde, okullarda, kafelerde internete bağlanmak mümkün.

Nisan 2014’te ilk olarak 12 THY uçağında başlayan TTNET wifi internet uygulaması ile yurtdışı uçuşlarda da internete saatlik ya da günlük bağlanmak mümkün hale geldi.

Akıllı telefon niteliğindeki cep telefonumuzdan, tablet bilgisayarımızdan, dizüstü bilgisayarımızdan mobil olarak internete bağlandığımızda %18 KDV + %5 ÖİV ödüyoruz. Evimizde, işyerimizde dizüstü ve masa üstü bilgisayarımızdan fiber veya ADSL aracılığıyla internete bağlandığımızda da yine %18 KDV + %5 ÖİV ödüyoruz.

Ancak Türk Hava Yolları ile yurtdışına giderken uçaklar 10.000 ft yüksekliğe ulaştığında TTNET tarafından sunulan wifi internet hizmeti alırsak ne KDV ne de ÖİV ödeyeceğiz.

Nasıl mı?

Gelir İdaresi Başkanlığınca verilen özelge uyarınca; uluslararası uçuşlarında uçaklar 10.000 ft yüksekliğe ulaştığında sunulan internet hizmeti, Türkiye'de sunulan veya Türkiye'de faydalanılan bir hizmet niteliğinde olmadığından KDV'nin konusuna girmiyor.

KDV’nin konusuna girmeyen bu hizmet aynı şekilde ÖİV’nin de konusuna girmemiş oluyor.

Özetle; Türkiye içinde mobil, fiber veya ADSL internet hizmeti için toplam %23 oranında KDV ve ÖİV öderken yurtdışına giderken uçakta wifi internete vergi yok.

Ne demeli; Türkiye içinde jet internet vergili, havada jet internet vergisiz.

Kaynak: İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığının 28.1.2015 tarih ve 39044742-185-150 sayılı özelgesi

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor