Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Hasan Halil GÖNÜL
01 Temmuz 2013Hasan Halil GÖNÜL
617OKUNMA

Kâr Etmeyen Şirket Kurumlar Vergisi Öder mi?

Normal şartlarda tabii ki ödemez. Ama vergi ödememenin ayıp sayıldığı bir ülkede faaliyet gösteriyor iseniz ve bu nedenle de yoğun bir kamuoyu baskısı altında iseniz aslında vergilendirilmesi gereken bir kazancınız yoksa bile bir miktar vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Aynen İngiltere’de olduğu gibi.

 

Dünya çapında faaliyette bulunan meşhur ve de malum bir kahve satıcısı firma (Starbucks) son 15 yılda toplam 3 milyar Sterlin dolaylarında bir satış hacmine rağmen sadece bir kez (2009’da) kâr beyan edip sadece 8.6 milyon Sterlin vergi ödeyince protestolar başladı ve konu Başbakanın da değinmeden geçemediği bir aşamaya geldi. David Cameron İngiltere’de vergi ödeme konusunda şirketlerin “uyanması ve kahve kokusunu içlerine çekmeleri gerektiğini” söyledi.

 

Artan tepkiler üzerine malum kahve satıcısı firma bu yıl bazı indirim haklarını kullanmayarak toplam 10 milyon Sterlin vergi ödeyeceğini, hatta aynı politikayı gelecek yıl da uygulayacaklarını açıkladı.

 

Şirket yazılı açıklamasında “İngiltere’de vergi ödemeye başlamak için müşterilerimizin bizim kâr etmemizi beklememeleri gerektiğini hissettik” dedi.

 

Malum kahve satıcısı firmanın vergi ödememesinin arkasında şirketin Hollanda ve İsviçre kolları ile yapılmış çeşitli lisans ve tedarik anlaşmaları nedeniyle kârların İngiltere’den diğer ülkelere aktarılmasının yattığı iddia edilmekte.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor