Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Nazmi KARYAĞDI
18 Mart 2018Nazmi KARYAĞDI
142OKUNMA

Kanadalıların Vergilerini Çarçur Etme Ödülleri Sahiplerini Buldu

Kişilerin ve şirketlerin vergi ödeme ya da ödememe davranışlarını etkileyen unsurlar dünyanın her yerinde üç aşağı beş yukarı aynıdır.

Yapılan alan araştırmalarına göre;

  • Vergilendirmede adaletin olmaması,
  • Ödenen vergilerin vergi ödeyicilerine hizmet olarak dönmemesi,
  • Ödenen vergilerin çarçur edilmesi,

tüm dünyada, en hafifinden vergiden kaçınma, en ağırından vergi kaçırma sonuçlarına yol açıyor.

VERGİALGI okuyucularından bizi takip edenler bilir. Her yıl Kanadalı Vergi Ödeyicileri Federasyonu’nun (The Canadian Taxpayers Federation) açıkladığı vergi ödeyicilerinin vergilerini kötü, usulsüz veya kamu yararına olmayan proje veya yöntemlerle çarçur eden kişilere verdiği Teddy Ödüllerini, Türkiye internet okuyucularımıza duyuruyoruz.

1999 yılında kişisel harcamalarını (700 Dolarlık 2 kişilik öğle yemeği bedeli dâhil) devlete ödettiren ve bu nedenle işten kovulan federal yetkili Tedd Weatherill’in isminden hareketle verilen Teddy Ödüllerin bu yıl 20.si verildi:

İşte bu yılın çarçur kahramanları ve projeleri:

  • Kanada Mirası Bakanlığı’nın 8,2 milyon Dolara inşa ettiği açık hava buz pisti. Günlüğü 100.000 Dolar, patenci başına 53 Dolar masrafa karşılık gelen bu yapı aynı zamanda Kanada’nın meşhur Rideau Canal buz pistinden bir blok ötede inşa edilmiş durumda. (Federal Teddy Ödülü)
  • Ontario eyaletinde tüketicilerin su faturalarını azaltmak amacıyla Ontario’s Fair Hydro Plan ile elektrik üretimi de dâhil maliyetleri azaltması öngörülen proje, vergi ödeyicilerine 39 milyar dolarlık ek bir yük getirmiş (18 milyar ana para ve 21 milyar faiz).(Bölgesel Teddy Ödülü)
  • Montreal Belediyesi Formula 1’e (F1) kardeş yarış olarak adlandırılan Formula E-Yarışları (elektrikli araçların yarışı) için 34 milyon Dolar harcama yaptı, bir pist ve tesisler inşa etti. Ancak bu formül Belediyeye kazandıran değil kaybettiren bir formül oldu. Halkın hiç ilgisi olmadı. (Belediye Teddy Ödülü)
  • Calgary şehri belediyesinin uzun yıllara dayanan halka açık alanlara sanat eserleri (!) yerleştirmek suretiyle halkın parasını çarçur etme faaliyeti bu yıl Belediyeye Ömür Boyu Başarı Ödülünü getirdi. Örneğin Calgary İtfaiyesinin bahçesine konulan büyük metal bir top için 221.000 Dolar (beş metre yüksekliğinde ses ve ışıkları yazı metnine dönüştüren ancak ses kısmı çalışmayan, güneş ışıklarını ziyaretçinin ceketinin rengine dönüştüren interaktif çelik küre), 470.000 Dolarlık hareketli dev mavi ışık, atık su artıma tesisindeki kuleyi aydınlatan renkleri değişsen LED aydınlatma…
  • Federal Maliye Bakanlığı’nın 192.000 Dolar tanıtım, grafik, reklam ve halkla ilişkiler bütçesi,
  • Federal Sağlık Bakanının 3.200 takipçisi olan ve günde ortalama 2 twit atılan, kişisel Twitter hesabının her yıl 100.000 Dolarlık takip ve operasyon masrafı,
  • Bölgesel Yönetimde Engage Nove Scotia’nın Genel Müdürüne ödenen 163.000 Dolarlık ücret. (Bu birimin ne yaptığını kimse bilmemesine rağmen)
Yorumlarınızı Bize Yazınız
Soru SorYazarlarımızın güncel sorulara cevap verebildiğini göz önünde bulundurarak, lütfen makalenin yayımı tarihten itibaren en geç bir ay içinde sorunuzu yöneltiniz.