Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Özkan ATİLA
01 Eylül 2013Özkan ATİLA
248OKUNMA

Japon Tüketim Vergisi

Japonlar dünyanın en isteksiz vergi mükellefleri arasında yer almaktadır. En derin nefretleri ise katma değer vergisi (KDV) içindir. Bu nefretin nedeni, KDV’yi bulanlardan biri olan Amerikan ekonomist Carl Shoup’un ikinci Dünya Savaşı'ndan sonraki işgal sırasında yeni vergi için Japonları kobay olarak kullanmasından kaynaklanabilir. Japonya, kısa bir süreliğine KDV’yi kaldırarak yerine bir "tüketim vergisi" koydu.

 

Japonya’da ekonomik zorluklara karşı, yürürlüğe girdiğinden bu yana ikinci kez tüketim vergisinde artış gündemde. IMF, OECD ve yerel kurumlar, GSYİH'nın% 250’sine yaklaşan brüt kamu borcunu kontrol etmek için bir dizi vergi artışını Japonya için tek yol olarak görmektedirler. Geçen yıl zam için yasal destek kazanan Japonya Demokrat Partisi, artışlar olmadan Japonya’nın yakında Yunanistan'ın durumuna düşeceğini savunmaktadır.

 

Vergi oranlarının, önümüzdeki Nisan’da % 5’den % 8’e ve 2015 yılında % 10’a yükseltilmesi planlanmaktadır. Korkulan, bu artışlar sonucunda yıllar içinde büyümede meydana gelebilecek kayıpların vergi gelirlerindeki artışa ağır basmasıdır. 1997 yılında yapılan %2’lik ilk tüketim vergisi artışı, Japonya’nın kayıp bir 10 yılına mal olmakla sorumlu tutuluyor. Ekonomistler, daha geniş etkileri dikkate almaksızın vergideki %3’lük bir artışın GSYİH’yı %1 azaltacağını tahmin etmektedirler.

 

Bazı ekonomistler alternatif bir yöntem olarak, vergi artışını daha yumuşak ve kademeli olarak gerçekleştirilmesini önermektedirler. Her halükarda vergi artışından vazgeçmek şu anda düşünülebilir bir seçenek değildir. Halk arasında yapılan anketlerde de, halkın %70’inin borç krizindense vergideki artışlara razı olduğunu göstermektedir.

 

(Kaynak: www.economist.com)

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor