Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Ahmet Metin AYSOY
05 Kasım 2012Ahmet Metin AYSOY
148OKUNMA

İnovasyon : Bizim de Gündemimiz de Öncelik Almalı !

İnnovation kelimesi,  bildiğiniz gibi icat, buluş, yenilik anlamına geliyor. Amerikalı ekonomistleri son günlerde bu kelime bir hayli meşgul ediyor. En son Robert Atkinson ve Stephen Ezell  bu konuda ilginç bir kitap yayınladılar. Kitabın ismi: İnovasyon Ekonomisi,  Global Avantaj İçin Yarış.

Kitapta özetle; Amerika’nın buluş konusunda iştihanı kaybettiği, milli gelir içindeki inovasyonun payının yüzde 2,8 olduğu, bu oranla İsrail (%4,3)  ve Finlandiya’nın (%4) gerisinde kaldığı, belirtilerek, nedenleri üzerinde duruluyor.

Malum, inovasyon ekonomik büyümenin ve rekabet gücünün olmazsa olmazı. Her ülke buna kafa yoruyor. Örneğin Rusya, Amerika’nın Silikon Vadisine (Amerika da bir vadi. Yüksek teknolojileri bulan şirketlerin çoğu bu merkezden çıkmıştır.) benzer Skolkovo vadisini kurduğunu iddia ediyor. Çin, ülkede yatırım yapacak yabancı şirketleri teknolojik bilgilerini Çinli şirketlere de aktarmasını zorluyor. Bir çok ülke de inovasyon için önemli kaynak ayırıyor. Bizim de gündemiz de inovasyon öncelik almalı!          

  Kaynak:  The Economist.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor