Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Ahmet Metin AYSOY
20 Nisan 2016Ahmet Metin AYSOY
181OKUNMA

İkametini Yurt Dışına Taşıyan İsteğe Bağlı Sigortalı

Bilindiği gibi, isteğe bağlı sigortalı olmak için yurt içinde ikamet etme koşulu aranmaktadır. İsteğe bağlı sigortalının ikametini yurt dışına taşıması halinde, isteğe bağlı sigortalılığın devam edip etmeyeceği 2013/11 sayılı Genelgede detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

İsteğe bağlı sigortalılık, uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde iş bu işi üstlenen işverenlerce çalıştırılmak üzere yurt dışına götürülen Türk işçileri hariç, uluslararası sosyal güvenlik sözleşmelerinden doğan haklar saklı kalmak şartıyla ikametin yurt dışına taşındığı tarihten itibaren sona erecektir.

Ancak, sigortalının sigortalılığının sona erdirilmesi yönünde bir talebi bulunmuyorsa sigortalılığın sona erdirilmesinde sigortalının ikametini taşımış olduğu ülke mevzuatı kapsamında sigortalı olarak çalışmaya başladığı veya ikamet esasına bağlı olarak o ülke sosyal güvenlik sistemine dahil olduğu tarihlerden önce başlayan tarih esas alınacak ve isteğe bağlı sigortalılık söz konusu tarihten bir gün önce sona erdirilecektir.

Sigortalıların ikametlerinin yurt dışına taşıdıklarının tespiti, sigortalıların beyanı yada Kurumca (SGK)yapılabilir.

Örnek 1- Türkiye’de ikamet etmekte iken 1.11.2008 tarihinden itibaren isteğe bağlı sigortalı olan kişi, ikametini 21.12.2009 tarihinde yurtdışına taşıdığını beyan ederek isteğe bağlı sigortalılığının sona erdirilmesini talep etmiştir. Bu sigortalının isteğe bağlı sigortalılığı 21.12.2009 tarihinde sona erdirilecektir.

Örnek 2- Örnek 1 deki sigortalı, ikametini 21.12.2009 tarihinde yurtdışına taşımakla birlikte 1.5.2010 tarihi itibariyle ikametini taşımış olduğu ülke mevzuatı kapsamında sigortalı olarak çalışmaya başladığını belgelemesi halinde isteğe bağlı sigortalılığı 30.4.2010 tarihi itibariyle sona erdirilecektir.

Örnek 3- Örnek 1 deki sigortalı, ikametini 21.12.2009 tarihinde yurtdışına taşımakla birlikte 1.7.2010 tarihi itibariyle ikamet esasına bağlı olarak o ülke sosyal güvenlik sistemine dahil olduğunu belgelemesi halinde isteğe bağlı sigortalılığı 30.6.2010 tarihinde sona erdirilecektir.

Türkiye’de ikamet etmekte iken isteğe bağlı sigortalı olanlardan, uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkede bulunanların isteğe bağlı sigortalılıkları sigortalının aksine bir talebi olmadığı sürece devam ettirilecektir.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor