Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
29 Nisan 2019
373OKUNMA

İkale Sözleşmesi veya Karşılıklı Sonlandırma Sözleşmesi Kapsamında Kesilen Gelir Vergisinin İadesi Talebinin İnternetten 7 Aşamada Yapılması

7162 sayılı Kanunla Gelir Vergisi Kanununa eklenen Geçici 89. madde ile, işten ayrılan hizmet erbabına 27/03/2018 tarihinden önce yapılan ödemeler üzerinden kesilen gelir vergisinin iadesine yönelik düzenleme yapılmıştı.

Bu kapsamdaki  başvurular elden veya posta yoluyla ilgili vergi dairesi müdürlüğüne yapılacağı gibi 19 Şubat 2019 tarihinden itibaren İnteraktif Vergi Dairesi aracılığı ile elektronik ortamda da yapılabiliyor.

İnteraktif Vergi Dairesine https://ivd.gib.gov.tr adresinden veya Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi (www.gib.gov.tr) üzerinden ulaşabiliyor.

7 Aşamada İnteraktif Vergi Dairesinden Başvuru

  1. Önce ikale veya iş sonu sözleşmesi ile işten ayrılırken düzenlenen son ücret bordrosunu ve vergi ödemelerine ilişkin bilgilerin de yer aldığı belgeyi ayrı ayrı taratınız.
  2. Siteye girdiğinizde ilk olarak, “İkale veya karşılıklı sonlandırma sözleşmesi kapsamında gelir vergisi kesintisi iade talebine ilişkin açılmış bir davanız var mı?” sorusuna cevabınız “Evet” ise, davadan feragat dilekçesinin ilgili mahkeme kalemine giriş tarihi ve sayısını girmeniz gerekiyor. Davadan feragat başvurusu yapmamış iseniz feragat başvurusu yaptıktan sonra İnteraktif Vergi Dairesine tekrar giriş yapmanız gerekiyor.
  3. Vergi iadesi ile ilgili dava açmamış iseniz, “Hayır” cevabını tıklayacaksınız ve yeni bir sayfaya geçmiş olacaksınız. Bu sayfada ilk olarak, vergi kesintisi yapılan tutara ait ücret bordrosunun dönemini ay ve yıl olarak girmelisiniz.
  4. Vergi iadesinin yatırılmasını talep ettiğiniz bankanızın şube bilgileri ile IBAN numarasını girmelisiniz.
  5. İşvereninizin vergi kimlik numarasını veya T.C. kimlik numarasını yazarak “Sorgula” butonuna tıklamalısınız. Eğer girdiğiniz bilgi doğru ise işvereninizin unvan veya isminin ilk ve son harfleri çıkacaktır.
  6. Karşınıza çıkan ekrana ikale veya işten ayrılma sözleşmesini, ücret bordrosunu ve son olarak da bu sözleşmeye dayanarak ne kadar vergi ödendiğini gösteren belgeyi ayrı ayrı yüklemelisiniz.
  7. Son kez girdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra, onay butonuna bastığınızda cep telefonunuza SMS ile şifre gelecek. Bu şifreyi girip onayladığınızda başvurunuz tamamlanmış olacak.
Yorumlarınızı Bize Yazınız
Soru SorYazarlarımızın güncel sorulara cevap verebildiğini göz önünde bulundurarak, lütfen makalenin yayımı tarihten itibaren en geç bir ay içinde sorunuzu yöneltiniz.