Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
23 Şubat 2014
122OKUNMA

Hazine Yardımına Hak Kazanan 3 Partiye 315,7 Milyon Lira

Geçtiğimiz Ocak ayı içinde Siyasi Partiler Kanunu uyarınca devlet yardımına hak kazanan 3 partiye, 2014'ün yerel seçim yılı olması nedeniyle 2 katı tutarında Hazine yardımı yapıldı.

315,7 milyon lira tutarındaki Hazine yardımının;

  • 177 milyon 130 bin 328 lirası AK Parti’ye,
  • 92 milyon 343 bin 259 lirası CHP’ye ve
  • 46 milyon 233 bin 934 lirası MHP’ye ödendi.

Siyasi Partiler Kanunu’nun Ek 1. Maddesi uyarınca;

“Yüksek Seçim Kurulunca son milletvekili genel seçimlerine katılma hakkı tanınan ve 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanununun 33 üncü maddesindeki genel barajı aşmış bulunan siyasi partilere her yıl Hazineden ödenmek üzere o yılki genel bütçe gelirleri "(B) Cetveli" toplamının beşbinde ikisi oranında ödenek mali yıl için konur.

Bu ödenek, yukarıdaki fıkra gereğince Devlet yardımı yapılacak siyasi partiler arasında, bu partilerin genel seçim sonrasında Yüksek Seçim Kurulunca ilan edilen toplam geçerli oy sayıları ile orantılı olarak bölüştürülmek suretiyle her yıl ödenir. Bu ödemelerin o yılki genel bütçe kanununun yürürlüğe girmesini takiben on gün içinde tamamlanması zorunludur.
Bu yardım sadece parti ihtiyaçları veya parti çalışmalarında kullanılır.

Milletvekili genel seçimlerinde toplam geçerli oyların % 7'sinden fazlasını alan siyasi partilere de Devlet yardımı yapılır. Bu yardım en az Devlet yardımı alan siyasi partinin ikinci fıkra gereğince almış olduğu yardım ve genel seçimlerde aldığı toplam geçerli oy esas alınarak kazandıkları oyla orantılı olarak yapılır.”

Yorumlarınızı Bize Yazınız
Soru Sor