Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi

Sosyal Güvenlik

Ahmet Metin AYSOY
04 Mayıs 2014Ahmet Metin AYSOY
612OKUNMA

Genel Sağlık Sigortasında Yurt Dışı Affı

18.4.2014 tarih ve 28976 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan “GENEL SAĞLIK SİGORTASI TESCİL, PRİM VE MÜSTEHAKLIK İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ” ile yurt dışında çalışan, okuyan ve ikamet eden Türk vatandaşlarına, genel sağlık sigortası prim borcu affı sağlandı.

Kimleri Kapsıyor?

Yurt dışında çalışan, ikamet eden ve okuyan Türk vatandaşlarının adreslerinin Türkiye’ de gözükmesi sebebiyle, bu kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’nca 5510 sayılı Kanunu’nun 60/g maddesi uyarınca, zorunlu sağlık sigortası kapsamına alınmış ve kendilerine prim borcu çıkarılmıştır.

Söz konusu, Genel Sağlık Sigortası Tescil, Prim ve Müstehaklık İşlemleri Yönetmeliği’nin Geçici 1. maddesi ile, yurt dışında ikamet ettikleri halde, ülkemizde adresleri gözüken kişilere çıkarılan zorunlu sağlık sigortası prim borçlarının silinmesi imkanı sağlandı.

Başvuru Nasıl Yapılacak?

Yurt dışında ikamet edenlerin; yurtdışında bulunduklarını öğrenim belgesi, çalışma belgesi, konsolosluktan alınacak belge, pasaport veya Emniyet Genel Müdürlüğünden alınacak yurt dışına gidiş-dönüş tarihlerini gösterir belgelerle Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmaları halinde, bu belgelerdeki süreler esas alınarak genel sağlık sigortalılıkları sonlandırılır.

Başvuru için süre var mı?

Bahse konu Yönetmelikte, müracaat için süre sınırlandırmasına ilişkin bir hüküm bulunmamaktadır. Bu nedenle, yurt dışında ikamet edenler, istedikleri zamanda, yukarda belirtilen belgelerle, Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurup genel sağlık sigortası prim borçlarını sildirebilecekler.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor