Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
18 Ocak 2015
184OKUNMA

Gelir İdaresinden Gayrimenkul Alanlara ve Satanlara Uyarı!

Sitemizi yakından takip edenler hatırlayacaktır. Değerli Yazarlarımızdan Dr. Ahmet OZANSOY, geçtiğimiz aylarda yazdığı Vatandaşa Cezalı Tapu Harcı Yağıyor! Peki, Suç Kimde? başlıklı yazısında;
Maliye Bakanlığı’nın geniş çaplı bir tapu harcı incelemesi başlattığından bahsetmiş incelemede, ev alırken kredi kullananların çektikleri kredi miktarı bilgileri bankalardan alınıp, bu kişilerin evi tapuya tescil ederken beyan ettikleri (!) değerle kıyaslandığı anlatılmıştı. Eğer kredi miktarı daha yüksekse, evin gerçek değerinin altında beyan edildiği gerekçesiyle cezalı tapu harcı tarhiyatı yapıldığı ifade edilmişti.

Yasal olarak tapu harcının matrahı, gerçek alım-satım değeri. Ancak bu değerin, o gayrimenkulün emlak vergisi değerinden düşük olmaması gerekiyor.

“Fakat ne vatandaş, ne tapu memurları ve esasında ne de belediye görevlileri “emlak vergisi değeri nedir?”, “tapu harcı değeri nedir?” “aralarında ne fark vardır?”, yeterince bilmiyorlar. Tapu harcı matrahına göre emlak vergisi değeri değiştiren belediyeler bile var.” diyerek önemli bir sorunu çözüm yollarıyla gündeme getirmişti.

Konuyla ilgili olarak Gelir İdaresi Başkanlığı vatandaşları bilgilendirmek amacıyla Tapu Kadastro Müdürlüklerine asılmak üzere arşivler ve vatandaşlara dağıtılmak üzere broşür hazırladı.
Ayrıca Gelir İdaresinin internet sitesinde Tapu İşlemlerinde Gayrimenkullerin Gerçek Alım Satım Bedellerinin Beyanıyla ilgili soru ve cevaplar yayınlanıyor.

Vatandaşı bilgilendirmek adına oldukça önemli bir hizmet böylece yerine getirilmiş durumda. Ancak sorunun kökten çözümünde Sn. Ozansoy’un önerileri ve benzeri görüşleri dikkate almak daha uygun gözüküyor.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor