Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi

Vergi

Nazmi KARYAĞDI
21 Eylül 2019Nazmi KARYAĞDI
261OKUNMA

Gelir İdaresinden Belediyelere 1 Milyar 250 Milyon Liralık Ek Kaynak

VERGİALGI’da 2013 yılı Eylül’ünde yayınlanan yazımızın başlığı Türkiye’nin Finansman Kuruluşu: Gelir İdaresi Başkanlığı idi.

Yazımızda Gelir İdaresi Başkanlığını topladığı vergilerle tüm kamu harcamalarını finanse ederken toplayamadığı vergilerle de borcunu ödemeyen vergi mükelleflerini finanse ettiğinden söz etmiştik.

Bugünkü yazımızın başlığını gören ve kaynak sıkıntısı çeken belediyelerimiz heyecanlanmış olabilir. Zira bugünlerde bütün belediyelerde kaynak arayışı ön planda geliyor.

İktidardan muhalefete geçen belediyelerde de, muhalefetten iktidara geçen belediyelerde de hatta Başkanlık aynı partide kalmasına rağmen
başkanları değişen belediyelerde de kaynak sıkıntısı söz konusu olabiliyor.

Kaynak arayışında olan Belediyelerdeki dostlarımıza maalesef iyi bir haber veremiyoruz.

Zira Gelir İdaresinin aktardığı 1 milyar 250 milyon liralık kaynak çoktan aktarıldı.

Hatta çoktan harcandı bile.

Peki, belediyeler bu kaynağa nasıl erişti diye soracak olursanız:

Vergi borçlarını Maliyeye ödemeyerek bu kaynağa kavuştular.

Yani merkezi bütçeye gidip oradan ilin büyüklüğüne göre tekrar dağıtıma konu edilecek kaynaklar bazı belediyeler tarafından otofinansman kaynağı olarak kullanıldı.

Seçim zamanlarında yollardaki ilan panolarında başkan adaylarımızın boy boy posterlerini, yapacağı projelere ilişkin resimlerini büyük bir hayranlıkla izleriz.

Ancak belediyenin vergi borcu, SGK borcu, tedarikçilere borcu olup olmadığını hiçbir şekilde göremeyiz, bilemeyiz.

Ne böyle bir hesap verebilirlik vardır. Ne de dışarıdan baktığınızda görebileceğiniz bir şeffaflık vardır.

Borçlu belediyeler

Böyle bir gelenek olmadığı için de 253 belediyemizin toplam 1.251.933.283,59 TL’lik vergi borcu olduğunu Gelir İdaresi Başkanlığının geçtiğimiz günlerde yayınladığı 1 milyon lira ve üzeri borcu olan vergi mükellefleri listesinde görebildik.

Zirvede 118.715.857,66 TL’lik borçla Marmara Bölgemizden bir büyük şehir belediyemizin yer aldığı listeyi 10 Eylül 2019 ila 24 Eylül 2019 tarihleri arasında Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden incelemeniz mümkün.

Şunu da belirtelim.

Neredeyse her yıl çıkan Af Yasalarının değişmez bir parçası olan yapılandırmalara (borcu taksitlendirme) başvuran veya uzlaşarak borçlarını taksitlendiren belediyelerin borçları bu listelerde yer almıyor.

Vergileri, SGK’yı ödemiyor ama iş yapıyor!

Geçen dönem müthiş projelere imza atan, çok fazla sosyal yardım dağıtan, eski kaldırımları söküp yerine yeni kaldırımlar yapan, tropik iklim ağaçlarını karasal iklimdeki coğrafyalara diken başarılı belediye başkanlarımız, sözlü talimatla “vergileri ve SGK primlerini ödemeyelim” diyerek yeni belediye başkanına (ister aynı partiden ister rakip partiden) ekonomik bir sürpriz bırakmış olabilir mi?

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor