Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Bülent TAŞ
13 Mayıs 2013Bülent TAŞ
88OKUNMA

Gayrimenkul Satışları Hızlandı

Maliye Bakanlığı’nca yayımlanan vergi istatistikleri gayrimenkul satışlarının son üç ay içinde önemli ölçüde artış gösterdiğini ortaya koymaktadır. Buna göre gayrimenkul satışları üzerinden alınan tapu harcı yüksek oranda artmıştır.

 

Tapu harcını gayrimenkulu hem alan taraf hem de satan taraf ödemekte olup her bir taraf alım satım bedelinin binde 20 si oranında harç ödemekte dolayısıyla alım-satım badelinin binde 40’ı oranına isabet eden tutar devlete harç olarak aktarılmaktadır. Bu oranlar 2012 yılının Eylül ayına kadar her bir taraf için binde 16,5 toplamda binde 33 iken Eylül ayında çıkarılan bir Hükümet Kararnamesi ile oranlar artırılarak bu düzeye getirilmiştir.

 

Tapu ve Kadastro harcında artış

Maliye Bakanlığı verilerine göre 2013 yılının ilk üç ayında ödenen tapu ve kadastro harcı tutarı 1,6 Milyar TL civarındadır. 2012 yılının aynı döneminde ise ödenen harç tutarı 972 Milyon TL civarındadır. Buna göre artış oranı %64,7 olarak gerçekleşmiştir. Bu artışın %21 lik kısmı tapu harçlarında yapılan artıştan kaynaklanmakla beraber kalan %43,7 oranındaki artış, vergi oranı artırılmış olmasına rağmen gayrimenkul satışlarında önemli bir hızlanma olduğunu göstermektedir.

 

Konut kredileri de artıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre 2013 yılının ilk üç ayında Krediler içinde en önemli artış konut kredilerinde olmuş, bunu ihtiyaç kredileri takip etmiştir. Buna göre geçen yılın ilk üç ayında bir önceki üç aya göre yüzde 1.14 oranında artış kaydederek 75 milyar 438 milyon TL ye ulaşan konut kredileri haçmi, bu yılın aynı döneminde yine bir önceki üç aya göre yüzde 7.06 oranında artışla 92 milyar 118 milyon TL’ye ulaşmıştır.Kredi hacmindeki bir yıllık artış oranı ise %22,1 dir. Bu artış oranları da konut satışlarında önemli bir hızlanmanın yaşandığını göstermektedir.

 

Gayrimenkul satışlarındaki artışta faiz oranlarındaki düşüşün vatandaşı yatırım olarak gayrimenkul alımına yönlendirmesinin etkisi bulunmakla beraber, 150 metrekarenin altındaki konutlarda %1 oranda uygulanan KDV nin konutun bulunduğu yer ve değerine göre artacağı yönündeki Hükümet düzenlemesi ve bu düzenlemenin fiyatları artıracağı yönündeki vatandaş endişesi ile bu yönde pompalanan haberlerin de etkisinin olduğu anlaşılmaktadır.

 

Konut satışları ve konut kredisi artışı ile buna paralel konut fiyatlarındaki gelişimin dikkatle takip edilmesi gerekmektedir.