Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Ahmet Metin AYSOY
13 Ekim 2012Ahmet Metin AYSOY
90OKUNMA

Fransa’da Zengin Vergisinin Gerçek Yüzü

Fransız devlet başkan adayı François Hollande seçimlerde ben zenginleri sevmem dedi ve seçmenlerin hoşuna gidecek bir vaatte bulundu. Bir milyon Euro üzerinde gelir elde eden her Fransız vatandaşından yüzde yetmiş beş vergi alacağını söyledi.

François Hollande başkan seçildi ve sözünü tuttu. Bir milyon Euro üzerinde gelir elde eden Fransız vatandaşlarından geçici olarak sadece iki yıllık için yüzde yetmiş beş oranında vergi uygulamasını parlamentodan Haziran 2012 ayında geçirerek onayladı.

Bundan sonra Fransız basınında tartışmalar alevlendi. Çünkü bu verginin uygulanması birtakım zorluklar içeriyordu. Fransız basının seçkin temsilcileri, Le Monde ve Le Figaro gazetelerinde çıkan eleştiri yazılarında Başkan François Hollande’nin vergi sistemi ile eğlendiği eleştirisi vardı. Zira, sermaye gelirleri (hisse senedi vb.), gayrimenkul gelirleri, sporcu ve sanatçı gelirleri bu vergiden muaftı. Üstelik evli ve çocuklu çiftler için vergi ödeme yükümlülüğü iki milyon Euro’nun üzerinde gelir elde edilmesi halinde söz konusuydu.

Bu vergi sadece çalışma ile elde edilen ücret gelirleri için uygulanabilecekti. Bu da sadece üst düzey şirket yöneticilerini kapsıyordu. Tahminler üç bin ile beş bin kişinin bu vergiden etkileneceği ve vergi gelirlerindeki artışın sembolik düzeyde olacağı yönünde. Fransız basınında bu vergiden geri adım atılacağı yönünde haberler arttı.