Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Berrak ATİLA
17 Haziran 2013Berrak ATİLA
169OKUNMA

Fransa’da Akıllı Telefonlar ve Tabletlere “Kültür Vergisi”

Fransız film, müzik gibi sanat dallarının finansmanına katkıda bulunmak amacıyla Fransa, akıllı telefonlar ile tabletlerin satış bedelleri üzerinden %1 oranında vergi almaya hazırlanmaktadır.

 

Konuya ilişkin öneri, Fransa’nın 1993’ten beri uyguladığı “kültürel istisna”* olarak adlandırılan politikasının bir sonucu olarak doğmuştur. “Kültürel istisna” politikası; sinema, müzik, kitap gibi kültürel ürünlerin, diğer ticari ürünlerden farklı olarak işleme tabi tutulması gerektiğini esas alan bir politikadır. Bu politika kapsamında Fransa’daki radyo ve televizyon kanallarının, kültürel projelerin finansmanı için vergi ödemesi, Fransız devletinin Fransa’da faaliyet gösteren televizyon ve radyo kanallarının yayınlaması gereken asgari Fransız müzik ve program sayılarını ve kitap fiyatlarını belirlemesi gibi uygulamalar söz konusu olmaktadır. Diğer taraftan sinema biletleri üzerinden vergi alınmakta ve internet hizmet sağlayıcılarının gelirleri vergilendirilmek suretiyle Fransız sanat eseri yaratıcılarının finansmanı sağlanmaktadır. Bu uygulamaların, Fransız kültürünü özellikle dünya çapında etkisi olan Amerikan film endüstrisinden korumayı amaçladığı şeklinde yorumlar yapılmaktadır.

 

Geçtiğimiz sene Fransa, online arama ve reklam gelirlerini vergilendirmek istediği Google firması ile anlaşmazlık yaşamış, söz konusu anlaşmazlık ancak Google firmasının Fransız gazete ve dergi yayıncılarının dijital ticaret işlemlerinin iyileştirilmesinde kullanılmak üzere 60 milyon Avroluk bir fon ayırmaya razı olması ile çözülmüştür.

 

Söz konusu “Kültür Vergisi” önerisi, “kültürel istisna” politikası kapsamında, dijital çağda Fransız dili, kültürü ve sanat eserlerinin korunması konusunda alınması gereken önlemlerin yer aldığı  ve Fransız hükümetince finanse edilen bir Raporda yer alan önerilerden biri olup, Kasım ayında, Bütçe Kanunu içinde parlamentoya sunulması beklenmektedir.

 

Fransız Kültür Bakanı, söz konusu vergi ile tablet ve akıllı telefon üreticilerinin satış kazançlarının cüzi bir kısmı ile Fransız sanat eseri yaratıcılarına katkıda bulunmalarının amaçlandığını belirtmiş olup öngörülen verginin, tüketicilerin cezalandırılmasına yol açmayacak şekilde “cüzi bir oranda” alınması gerektiğini  belirtmiştir. Bu yolla Fransa 86 milyon Avroluk bir gelir beklemektedir.

 *L’exception culturelle, cultural exception

 KAYNAKLAR:

-          http://www.nytimes.com/2013/05/15/business/global/france-urged-to-impose-tax-on-smartphones-and-tablets.html?_r=0
-          http://www.ft.com/intl/cms/s/0/eb6f49f8-bbd1-11e2-a4b4-00144feab7de.html
-          http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-22522491

 

Yorumlarınızı Bize Yazınız
Soru SorYazarlarımızın güncel sorulara cevap verebildiğini göz önünde bulundurarak, lütfen makalenin yayımı tarihten itibaren en geç bir ay içinde sorunuzu yöneltiniz.