Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Yusuf Yalçın GÖKTÜRK
14 Ocak 2018Yusuf Yalçın GÖKTÜRK
178OKUNMA

Fişi Kullanıyor musunuz?

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’nın sahte belge ile ilgili bilgilere yer verdiği tanıtım filmini ilgiyle izlerken aklıma bir tanıtım filmi önerisi daha geldi  “LÜTFEN FİŞİNİ PAYLAŞMA/KULLANMA!”

Son zamanlarda akaryakıt istasyonlarına gittiğimizde hepimizin karşılaştığı bir soru var “Fişi kullanıyor musunuz?” ya da markette alış veriş yapıp tutarı ödediğinizde arkanızda bekleyen kişinin “Fişi kullanıyor musunuz? Fişinizi alabilir miyim?” talebi ile karşılaşabilirsiniz.

Peki ne oluyor bu fişler nerede kullanılıyor derseniz bizim son tüketici olarak ödediğimiz KDV, indirim hakkını böyle usulsüz bir şekilde kullanan bir gerçek ya da tüzel kişinin ödeyeceği Katma Değer Vergisini ve Gelir ya da Kurumlar Vergisini azaltmak için kullanılıyor.

Esasında bu ödeme kaydedici cihaz (yazar kasa) fişlerinin indirim konusu yapılabilmesi mükelleflerin ticari faaliyetlerine ilişkin olarak işyerlerinde kullanmak ve tüketilmek amacıyla satın aldıkları (kırtasiye, büro ve temizlik malzemeleri gibi) ve bedeli fatura düzenleme mecburiyeti haddini aşmayan mal ve hizmet alımları durumunda mümkün olmaktadır.

Bu nedenle bu şekilde temin edilen belgelerde yer alan tutarların ne katma değer vergisi ne de gelir ya da kurumlar vergisinden indirilmemesi gerekmektedir.

Diğer taraftan kullanılan belgenin gerçek bir mal ya da hizmet alımı sonucu olmadığının tespiti halinde sahte belge olarak işlem görecektir.

Yorumlarınızı Bize Yazınız
Soru SorYazarlarımızın güncel sorulara cevap verebildiğini göz önünde bulundurarak, lütfen makalenin yayımı tarihten itibaren en geç bir ay içinde sorunuzu yöneltiniz.