Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
06 Ekim 2013
118OKUNMA

Evimi Kayınvalideme Tahsis Etsem Gelir Vergisi Öder miyim?

Yeni Gelir Vergisi Kanunu tasarısına göre, kayınvalidenizin ikametine bıraktığınız taşınmaz için gelir vergisi ödemeniz gerekmeyecek.

Mevcut Durum
Vergi kanunlarımıza göre başkalarının kullanıma bıraktığınız mal ve haklar nedeniyle elde ettiğiniz gelir emsal kira bedelinden düşükse ya da karşılıksız olarak başkalarının kullanımına bıraktığınız mal ve haklar varsa emsal kira bedeli hesaplanmalı ve bu bedel üzerinden de vergi ödemelisiniz.

Vergi güvenlik müesseselerinden biri olan emsal kira bedeli esası; kira gelirlerinin kısmen ya da tamamen beyan dışı bırakılmasını önlemeyi hedefleyen bir sistemdir.

Şu an yürürlükte bulunan 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre de kayın hısımların kullanımına bırakılan mal ve haklar nedeniyle emsal kira bedeli uygulanmayacağına ilişkin hüküm bulunmamaktadır.

Yeni Gelir Vergisi Kanunu Tasarısına Göre
Yeni Gelir Vergisi Kanunu tasarısı ile binaların birinci derecede kayın hısımlarının ikametine tahsis edilmesi durumu emsal kira bedeli uygulanmayacak haller arasında yerini aldığından eşinizin anne ve babasının ikameti için tahsis ettiğiniz konut nedeniyle gelir vergisi ödemek durumunda kalmayacaksınız.

Ancak bu durumda birinci derece kayın hısımlarının (eşin ana ve babasının) ayrı yaşıyor olması halinde her birine ayrı tahsis yapılabilir mi? Bunların kira geliri elde edip etmedikleri, adlarına kayıtlı başkaca bir taşınmazlarının olup olmadığı gibi konular uygulama için engel oluşturur mu? Sorularının yanıtı da tasarı yasalaştıktan sonra çıkarılacak tebliğler ile netlik kazanabilecektir.

Yorumlarınızı Bize Yazınız
Soru Sor