Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Ahmet Metin AYSOY
15 Mart 2015Ahmet Metin AYSOY
146OKUNMA

Engelliye Bakan Akrabaya Devlet Maaş Öder mi?

Soru: Engelli anneme bakıyorum. Devlet bana bunun için maaş öder mi?
Cevap: Engelliye bakan akrabaya devlet maaş öder.

Çok kişi tarafından bu konu bilinmez. Çevrenizde bu durumda olup, maaş alma haklarının farkında olmayanlar olabilir. Bu nedenle, bu yazıyı okumanızda yarar var. İşte detaylar:

1- Engelli kişinin %50 ve üzeri engelli olduğuna ilişkin sağlık kurulu raporunun olması gerekir.

2- Engelliye bakan akrabayla, engellinin aynı evde ikamet etmeleri gerekir. Bakıma muhtaç engelliye bakacak, engellinin evinde oturan bir akrabası yoksa, farklı adresteki akraba da bakım hizmeti verebilir. Akraba; bakıma muhtaç özürlünün eşi, annesi, babası, çocukları, torunları; annesinin ve babasının anne ve babası; kardeşi; kardeşinin çocukları; amcası, halası, dayısı, teyzesi ile kardeşinin, amcasının, halasının, dayısının, teyzesinin eşlerinden ve çocuklarından her birini ifade eder.

3- Engellinin kendi aylık gelirinin veya ailesinin toplam aylık gelirinin aile ferdi sayısına bölünmesi neticesinde engelliye düşen payın bir aylık net asgari ücretin üçte ikisinin altında olması icap etmektedir.

4- Bakıma muhtaç özürlüye akrabaları tarafından ikametgâhında bakım hizmetinin verilmesi durumunda, bakım hizmetini veren kişinin, il veya ilçe sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.

5- Bakıma ihtiyacı olan engellinin evde bakımına destek için (10.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar aylık sosyal yardım yapılır. 2015 yılının ilk altı ayında, aylık 793 TL.

Kaynak
- 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu, Ek madde 7
- Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tesbiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik

Yorumlarınızı Bize Yazınız
Soru SorYazarlarımızın güncel sorulara cevap verebildiğini göz önünde bulundurarak, lütfen makalenin yayımı tarihten itibaren en geç bir ay içinde sorunuzu yöneltiniz.