Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Mustafa Sefa KARA
12 Nisan 2017Mustafa Sefa KARA
191OKUNMA

Endonezya’da Vergi Affı

Endonezya 250 milyonun üzerinde nüfusa, 1 Trilyon $ civarında GSYİH’ ya sahip bir ülke. Endonezya 2016 yılında ülkemizdekine benzer bir vergi barışı operasyonuna imza attı.

Temmuz/2016 da başlayan vergi affı süreci 31 Mart 2017’de sona erdi. The Economist dergisinde yayımlanan habere göre vergi affı süresince 800.000'den fazla mükellef daha önce kamu otoriterinden gizlenen yaklaşık 4.700 trilyon rupiah (350 milyar dolar) değerinde mal varlığını beyan etti. Bu Endonezya için oldukça şaşırtıcı bir rakam. Çünkü bu toplam Endonezya'nın GSYİH' sinin % 40'ına ve para arzının % 90'ına eşdeğer bir rakam.

Vergi affına ilişkin bir başka ilgi çekici nokta ise uygulanış şekli…

Vergi barışının ilanından itibaren ilk üç ayda beyan edilen varlıklar %30'a kadar olan bireysel gelir-vergi oranına kıyasla yalnızca % 2-4 oranında vergilendirildi. Sonraki üç ayda beyan edilenlere % 3-6, son üç ayda beyan edilenlere ise % 5-10 oranında vergi uygulandı.

Hükümet, bildirilen toplam aktiflerin %3'ünden azına karşılık gelen 125 trilyon rupiahlık ilave gelir elde etti. Buda yaklaşık olarak 10 milyar $’ a tekabül etmektedir.

Ancak hepimizin bildiği gibi vergi barışının başarılı ya da başarısız olduğunu belirleyen kıstas, toplanan meblağın yüksekliğinden ziyade sonrasında gelirlerin beyanlara düzenli ve doğru olarak yansıtılıp yansıtılmadığıdır. Dolayısıyla gerek Endonezya gerekse Ülkemiz açısından son vergi aflarını başarılı addedip addetmeyeceğimizi önümüzdeki yıllar gösterecek.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor