Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi

Vergi

Hasan Halil GÖNÜL
05 Ocak 2014Hasan Halil GÖNÜL
343OKUNMA

Emlak Vergileri Artacak mı?

Bilindiği gibi 2013 yılı; bina, arsa ve araziler için 2014 yılına ait uygulanacak emlak vergi değerinin tespitiyle ilgili asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değer takdirlerinin yapılması gereken yıl idi. Bu amaçla kurulan komisyonların yaptığı takdirler 1 Temmuz 2013 itibariyle ilgili odalara, muhtarlıklara ve belediyelere teslim edilmiştir. Basına yansıdığı kadarıyla belirlenen tutarlar önceki değerlere göre çok ciddi artışları gündeme getiriyor. Yani emlak vergisi mükellefleri 2014 yılında ciddi artışlarla karşılaşacaklar.

Emlak vergisini artıracak bir diğer husus ise 6360 sayılı Kanunla getirilen yeni düzenlemedir. Buna göre artık hem yeni kurulan hem de mevcut büyükşehir belediyelerinin sınırları, ilk yerel seçimlerden itibaren geçerli olmak üzere il mülki sınırları olarak değiştirilmiştir . Yani daha önce büyükşehir belediye sınırları içinde kalmayan yerlerde bulunan (genel olarak merkez ilçeler dışındaki ilçeler) bina, arazi ve arsalar da artık büyükşehir sınırları içinde sayılacağı için Emlak Vergisi Kanununun 8’inci ve 18’inci maddeleri uyarınca %100 artırımlı olarak emlak vergisine tabi olacaktır. Ancak bu uygulama ilk mahalli idareler genel seçimlerini takip eden yıldan itibaren yürürlüğe gireceği için fiilen 2015 yılından itibaren uygulanmaya başlayacaktır.

Büyükşehir belediyelerinin sınırlarının, ilk yerel seçimlerden itibaren il mülki sınırları olarak değiştirilmesinin bir başka etkisi de mahallelere dönüşecek olan köyler üzerinde olacaktır. Mevcut uygulamada “Belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan binalar ve arazi” emlak vergisinden muaf iken artık bu alanlar artık belediye sınırları içinde kalacağından köylerde de emlak vergisi uygulaması başlayacaktır. Ancak bu hüküm, ilk mahalli idareler genel seçiminden itibaren 5 yıl sonra yürürlüğe girecektir.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor