Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Ahmet Metin AYSOY
02 Ekim 2016Ahmet Metin AYSOY
154OKUNMA

Emekli Aylığınızın Geç Bağlanmaması İçin Dikkat!

Diyelim ki, SSK’lı (yeni deyimle 4/a statüsünde) çalıştınız. Emekliliğiniz yaklaştı. Emeklilik dolayısıyla işten ayrılmadan önce, yapmanızda fayda bulunan hususları bu yazımızda ele alacağız.

Önce SGK’ ya giderek, yaşlılık aylığına hak kazandığınızı belirten yazı alın. Bunun önemli bir faydası var; hizmetinizin bir kısmı SGK kayıtlarına geçmemiş olabilir. Bu duruma, sıklıkla 2004 Mayıs öncesi SSK’lı hizmetleri olan sigortalılarda rastlanmaktadır.

Şöyle ki;

SSK’lı çalışanların hizmetleri 2004 Mayıstan itibaren aylık prim ve hizmet belgesiyle bildirilmeye başlandı.

Bu tarihten önce, SSK’ lı çalışanların hizmeti dört aylık dönem bordrolarıyla bildiriliyordu.

Dört aylık dönem bordrolarında çalışanın SSK numarasının yanlış yazılması veya boş bırakılması veya başka bir sigortalının numarasının yazılması veya  isim soyadında hata yapılması gibi hallerde, çalışılan bir kısım süreler, hizmet cetveline yansımamaktadır.

SSK’lı yaşlılık aylığı bağlanması için müracaat ettiğinde, bu hatanın farkına varmakta ve düzeltilmesi için talepte bulunmaktadır. Söz konusu hatanın düzeltilmesi zaman alabilmektedir. Hatanın özelliğine göre SGK tarafından hata düzeltilebilmekte, bazı durumlarda da sigortalının eski işverenden alacağı bordro ve diğer kanıtlayıcı belgelerle hatanın düzeltilmesi mümkün olabilmektedir.

Bu da, aylık bağlanması için işten ayrılan sigortalının aylığını geç almasına veya hatanın düzeltilememesi halinde, eksik hizmet dolayısıyla aylık bağlanamamasına sebebiyet vermektedir.

Mağdur olmamanız için, SGK’ dan hizmetlerinizin dökümünü, emekli olmaya karar vermeden birkaç ay önce alıp, kontrol etmenizde yarar var.

Diğer bir önemli bir hususta hizmetlerinizi toplamanızdır.

Özellikle, SSK’lı çalışmanız dışında, Emekli Sandığı’na tabi çalışmanız varsa, bu hizmetlerinizin birleştirilmesi için SGK’ ya, dilekçe verin.

Böylece, aylık bağlanma talebinizi yaptığınız tarihte, hizmetleriniz dosyada olacağından, aylık bağlama sürecinde herhangi bir gecikme olmayacaktır.

Sık rastlanan bir hatada, işe giriş bildirgesi ile ilgilidir.

İşe giriş bildirgesindeki kimlik bilgileri ile nüfus  kayıtları arasındaki uyuşmazlıktır. Bu durum, işe giriş bildirgesinde kimlik bilgilerinin hatalı yazılmasından kaynaklanabilir. Hatanın düzeltilmesi zaman alacaktır.

Özellikle, T.C kimlik numarasının sosyal güvenlik numarası olarak kullanılmaya başlanmasından önce, aynı kişiye birden fazla SSK sicil numarası verildiği durumlara rastlanabiliyordu. Bu halde, SSK sicil numaralarının tek bir sicil numarasına dönüştürülmesi için talepte bulunmak gerekecektir.

Bilmenizde yarar bulunan diğer bir hususta şudur;

İşe giriş bildiriminin yapıldığı tarih ile uzun vadeli sigorta primlerinin ödenmeye başlandığı tarih arasında fark varsa, sigorta priminin ödenmeye başlandığı tarih sigorta başlangıcı kabul edilmektedir.

Bu durum genellikle, işe giriş bildirgesinde bildirimi yapılan sigortalının, girişini takip eden dönemlerde dört aylık bordrolarda  isim ve soyadının yer almaması , daha sonraki dört aylık bordrolarda yer almasından kaynaklanmaktadır.

Sağlıkla çalışıp, emekli olmanız dileklerimizle….

Yorumlarınızı Bize Yazınız
Soru SorYazarlarımızın güncel sorulara cevap verebildiğini göz önünde bulundurarak, lütfen makalenin yayımı tarihten itibaren en geç bir ay içinde sorunuzu yöneltiniz.