Nazmi KARYAĞDI
Nazmi KARYAĞDI

XIX. Halkın Parasını Çarçur Etme Ödülleri Sahiplerini Buldu

684

Kanada Vergi Mükellefleri Federasyonu tarafından geleneksel olarak dağıtılan "Halkın Parasını Çarçur Etme Ödülleri"ne layık görülenler açıklandı.

Kanada’da 2016 yılında yaptıkları harcamalarla vergi mükelleflerinin ödedikleri vergileri en kötü şekilde değerlendiren kamu kurumları belirlendi.


19 yıldır verilen ödüllerin bu yılki sahipleri şöyle belirlenmiş durumda:

  • Ülke geneli ödülü: Kanada Gelir İdaresi

Gerekçesi: Richmond Hill’den Belleville’e (Ontario) (192 km) taşınan bir Gelir İdaresi çalışanına ödenen 538.000 $ taşınma parası.

  • Bölgesel ödül: Ontario Elektrikli Araç Teşvik Programı

Gerekçesi: Elektrikli araçların teşvik edilmesi adı altında lüks araçlar için parasal destek verilmesi (son 6 yıla 39 milyon Kanada Doları destek verilmiş)

  • Belediye ödülü: Victioria Şehri Mavi Köprü (Blue Bridge) İnşaatı

Gerekçesi: 2009 yılında eski köprünün yerine yapılacak köprünün maliyeti 63 milyon Kanada Doları olarak belirlenmişken bir takım gecikmeler nedeniyle köprünün maliyetinin 105 milyon Dolara çıkmış olması (Teslim tarihinin 3 yıl gecikmeyle 2018 ortaları olacağı tahmin ediliyor)

  • Ömür boyu başarı ödülü: Ontario hükümetinin yanlış enerji politikası

Gerekçesi: Hükümetin yanlış enerji politikaları sonucunda Ontario’lu tüketicilerin fahiş bir maliyete katlanmaları (2006-2014 arasında tüketiciler piyasa fiyatının üzerinde fazladan 37 milyar Kanada Doları ödemede bulunmuşlar)
Ödül layık görülmeyen diğer adaylar ve paraları çarçur yöntemleri okuyucularımıza pek de yabancı gelmeyebilir:

  • Ülke geneli: Kanada Kültürel Miras Bakanlığı

Gerekçesi: Palamento tepesindeki yeni yıl ışıklandırmaları için 14.000 Dolarlık kamuoyu araştırması

  • Bölgesel: Nova Scotia Hükümeti

Gerekçesi: Turizmi geliştirmek amacıyla Portland feribot limanının geliştirilmesi için verilen destekler

  • Bölgesel: Quebec Hükümeti

Gerekçesi: Bir bayanı siyasi olarak atayıp ona 7 yıl boyunca, yılda 180.000 Doların üzerinde ücret verilmesi ve bayanının bir kez dahi işe gitmemiş olması

  • Belediye: Monreal Belediyesi

Gerekçesi: 3,45 Milyon Dolara Mount Royal Parka 27 adet granit ağaç kütüğü yerleştirilmesi

  • Belediye: Richmond County Belediyesi

Gerekçesi: Baş Muhasebe Yetkilisi Warren Olson’un ABD Texas’ta yetişkinlerin gittiği iki eğlence merkezinde 580 Kanada Doları harcama yapması ve bunu kaynaklarından karşılaması

“Belediye harcamalarının ne kadarı vatandaş için yapılıyor?

Türkiye Kalite Derneği-KalDer olarak geçen yıl yaptığımız 17. Kamu Kalite Sempozyumunun ana başlığı “Yerel Yönetimlerde Kalite” idi.

Sempozyumun konuşmacılarından biri de Ankara’nın en başarılı belediye başkanlarından Altındağ Belediye Başkanı Sayın Veysel Tiryaki idi.

Sayın Tiryaki’nin konferansta dile getirdiği şu cümle halkın parasını çarçur edip etmeme konusunda oldukça anlamlıydı:

“Belediyenizin bütçesinin ne kadarı halka gidiyor?” İşte bu sorunun cevabı, halkın parasının çarçur edilip edilmediğinin net ölçüsünü ortaya koyuyor.

Partisi ne olursa olsun her seçim dönemi yenilenen kaldırımlar, toplu sünnet ve toplu nikâh merasimleri, pahalı sanatçı konserleri, halka aktarılacakken taşeronlara aktarılan kaynaklar, yüksek tutarlı kamuoyu araştırmaları, coğrafi şartları dikkate almadan, ana arterlerde, pahalı ağaç ve bitki yetiştirme deneyleri yapmak vs. vs.

Altındağ Belediyesinde hizmetlerin taşeronlara verilmeden tamamen belediyenin kendi kaynaklarıyla (bütçe ve insan) yapıldığını biliyor muydunuz?

Ve hiçbir kamu kurumuna Maliyeye, SGK’ya borcunun olmadığını…
Ya da Ankara’nın en zorlu bölgelerinden birinde kentsel dönüşümün “halka rantsal dönüşüm” haline getirildiğini…

Halk olarak desteğimiz, hangi partiden olursa olsun, halka hizmeti esas alan ve halkın vergilerini halka harcayan belediyelere ve kamu kurumlarına olmalıdır.

Teşekkürler… Halkın parasını halka harcayanlara ve halka hizmette yarışanlara…

(Kaynak: www.taxpayer.com Kanada Vergi Mükellefleri Federasyonu resmi internet sitesi, Aaron Wudrick))

YASAL UYARI : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları yazara aittir. Yazar adı ve "vergialgi.net" internet sitesi adı kullanılmadan alıntı yapılamaz.
VERGİALGI, yeni e-konomi'nin bilgi paylaşım platformudur.