Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey » Page 5yeni e-konomi

Ekonomi, Maliye

2017’de Sinema İzleyicisi Sayısı %23,9, Tiyatro İzleyicisi Sayısı % 16,4 Arttı

Türkiye genelinde sinema salonu sayısı 2017 yılında, 2016 yılına göre %8,4 artarak 2 bin 692 oldu.  Bu dönemde sinema salonlarındaki koltuk sayısı %7 artarak 328 bin 845 seyirci kapasitesine ulaştı.

Sürücüsüz İlk Araç Boston Sokaklarında

MIT kökenli bir start-up olan nuTonomy’nun geliştirdiği sürücüsüz otomobil ABD’nin Boston kentindeki tüm yollara çıkma ruhsatı aldı.

Yeni KOBİ Tanımı: Yıllık 250’den Az Çalışan ve 125 Milyon Liradan Az Ciro

Resmi Gazete’nin 24 Haziran 2018 tarihli sayısında Bakanlar Kurulu’nca yayımlanan 2018/11828 sayılı BKK ile “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile KOBİ tanımı yeniden belirlendi.

Enflasyon Hedeflemesi Politikası Nedir?

Günümüzde merkez bankalarının görevlerine baktığımızda pek çok önemli görevi bulunmaktadır. Finansal istikrar, döviz kurunda istikrar ve fiyat istikrarı bunlardan birkaçıdır.

Cari Açığın Finansmanı ve Kırılganlık

Gelişmekte olan ekonomilerin, büyürken yaptıkları yatırımlar, yurt içi tasarruflarının yeterli olmaması nedeniyle, genellikle dış kaynakla finanse edilmekte, elde edilen kaynaklar doğru kullanılmadığı için, artan büyüme ile birlikte tasarruf düzeyi artmamakta ve borçlanma yoluyla temin edilmiş olan dış kaynağın faizini ödemek için yeni dış kaynağa ihtiyaç duyulmaktadır

Geleceğin Yemeği Tezgahta!

Şişe içinde pudra haline getirilmiş yemekler. Fransa marketlerinde satışa sunuldu.

Dünyada Kaç Milyoner Var?

Capgemini şirketinin 2017 yılında yaptığı araştırmaya göre dünyada: -En az bir milyon dolar şahsi serveti olanların toplam sayısı 18,1milyon.

Ticaret Savaşında İkinci Perde

Dünya ticaret savaşı. Trump başlattı.

Buruk Bir Heyecanla Rusya’daki 21. FİFA Dünya Kupasını Seyrediyoruz

Dünya genelinde düzenlenen en prestijli futbol organizasyonu olan ve FİFA tarafından düzenlenen 21. Dünya Kupası beş kıtadan 32 ülkenin katılımıyla 14 Haziran 2018-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında Rusya’da gerçekleştiriliyor.

Sürdürülebilir Büyüme

Ekonomi ilk çeyrekte yüzde 7,4 büyüdü. Yüzde 7.4’lük büyümenin üçte ikisi tüketimden, üçte biri yatırımdan kaynaklandı.

Mayıs Ayında Bütçe 2,7 Milyar TL Fazla Verdi

2017 yılı Mayıs ayında 6,4 milyar TL fazla veren bütçe, 2018 yılı Mayıs ayında 2,7 milyar TL fazla verdi.

Türkiye 2018 İlk Çeyrekte 7,4 Oranında Büyüdü

Gayrisafi yurtiçi hasıla tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2018 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7,4 arttı.

Rekor Büyüme Rakamları ve Dünyanın En Büyük Ekonomisi Olmak

Ocak - Mart, 2018 döneminde Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) %7,4 arttı. Bu artış 2017 yılında bir önceki yıla göre gerçekleşen %7,4 artışla aynı. Bu büyüme yüzlerimizi güldürdü. Ancak $ ve faizde meydana gelen gelişmeler moralimizi bozdu. 2018 yılı Temmuz ayı başı ile yeni bir sisteme geçiyoruz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine. Hedefimiz bu sistemle dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer almak.

Enflasyon ve Faizler

Enflasyon Artmaya, TCMB Faiz Artırmaya Devam Ediyor Geçtiğimiz hafta Mayıs ayı enflasyon verileri açıklandı. Mayıs ayında tüketici fiyatları yüzde 1,62 oranında artmış, yıllık enflasyon yüzde 12,15 olmuştur. Bu oran, son yedi yılın en yüksek Mayıs ayı oranıdır.

Ocak’ta 7 Milyar, Şubat’ta 4.5 Milyar, Mart’ta 4.8 Milyar Olan Cari Açık Nisan’da 5.4 Milyar Dolar Oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda ödemeler dengesi verileri açıklandı. Ocak’ta 7 milyar, Şubat’ta 4.5 milyar, Mart’ta 4.8 milyar olan cari açık Nisan’da 5.4 Milyar ABD Doları olarak gerçekleşti.

Teşvik Belgesi Almak İçin Elektronik Başvuru Dönemi Başlıyor

Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2012/1)’de Değişiklik Yapılmasına Dair (2018/2) ile yapılan değişiklikle Teşvik Belgesi almak için kağıt ortamında başvuru kaldırılarak elektronik ortamda başvuruya geçiliyor.