Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey » Page 4yeni e-konomi

Ekonomi, Maliye

Döngüsel Ekonomi

Döngüsel ekonomi, bir yandan atık üretimini azaltırken diğer yandan da ürünlerin, malzemelerin ve kaynakların değerini, onları kullanımlarının sonunda ürün döngüsünün içine yeniden dahil ederek, mümkün olduğunca uzun süre korumayı hedeflemektedir.

BES’te Otomatik Katılım Devam Ediyor

Bireysel Emeklilik Sisteminden Temmuz ayında kamuoyunca sıkça bahsedilmesinin sebebi, Otomatik Katılım Sistemi kapsamında; çalışan sayısı on ve üzerinde ancak elliden az olan bir işverene bağlı olarak çalışanların 1/7/2018 tarihinden itibaren sisteme dahil edilmesinin gerektiğidir.

Akıllı Telefonla Sahte Sigara ve Alkollü Ürünlerin Tespiti Mümkün

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilen BUİS mobil uygulaması tütün ve alkol ürünlerinin yasal olmayan bir şekilde üretilip piyasaya sürülmesi halinde bu durumu tespit edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Piyasada yer alan yeni ürünlerin üzerindeki barkodlar eskilerine göre oldukça farklı. 

Bütçe Haziran Ayında 25,6 Milyar TL Açık Verdi

2017 yılı Haziran ayında 13,7 milyar TL açık veren bütçe, 2018 yılı Haziran ayında 25,6 milyar TL açık verdi.

GİB ve SGK’nın Kuruluşuna İlişkin 4 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Yayınlandı

15 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında 4 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Gelir İdaresi Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu yeniden kuruldu.

2017 Yılında Merkezi Yönetim Bütçesinden Ar-Ge İçin 10 Milyar 710 Milyon TL Harcandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından 2017 yılı Ar-Ge harcamalarına ilişkin veriler açıklandı.1 2017 yılında Merkezi Yönetim Bütçesinden Ar-Ge faaliyetleri için 10 milyar 710 milyon TL harcandı. Harcamaların 7 milyar 839 milyon TL’si doğrudan yapılırken 2 milyar 871 milyon TL’si vergi indirim ve istisnalarından oluştu.

Tasarım Faaliyetlerinin Ar-Ge Faaliyetlerine Dâhil Edilmesi ve Steve Jobs Örneği

1 Nisan 1976'da Steve Jobs (Jobs) ve Stephen Gary Wozniak (Wozniak) Apple Computer'i kurduklarında, vizyonları sadece 25 dolardan hazırlanan bilgisayar devrelerini hazırlamak ve bu devreleri 50 dolara satmaktı.

İngiltere’yi Terk Edecek Şirketler

Airbus, Jaguar, BMW ‘ den sonra Şimdi de Philips.

Trump Karşıtı Tişörtlerin Satışı Durduruldu.

İMF’ den ABD’ye Öğüt!

İMF direktörler komitesi endişeli. ABD’ nin başlattığı gümrük savaşı

Kur - Enflasyon Kısır Döngüsü

Ekonomi açısından kısır döngü; fiyatların ve ücretlerin birbirlerini etkileyerek sürekli yükseldikleri piyasa durumunu ifade etmek için kullanılıyor. Kanımca bu tanım doğru ama yeterli değil. Daha genel bir tanım olarak; birbirini olumsuz şekilde etkileyerek sürekli daha kötüye giden iki veya daha fazla değişkenin durumu biçiminde bir tanım kısır döngüyü ifade etmekte daha doğru bir yaklaşım olur. Çünkü ekonomide birbirini olumsuz etkileyen şeyler sadece fiyatlar ve ücretler değil. Mesela kurlar ve enflasyon ya da riskler ve kurlar da aynı kısır döngüyü yaratabiliyor.  

Haziran Ayında TÜFE %2,61 ve ÜFE %3,03 Arttı

TÜFE’de (2003=100) 2018 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %2,61, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9,17, bir önceki yılın aynı ayına göre %15,39 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,49 artış gerçekleşti.

Trafiğe Kaydı Yapılan Taşıt Sayısı Geçen Yılın Aynı Ayına Göre %9,1 Azaldı

Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısında %9,1 azalış gerçekleşti. Bu azalış otomobilde %13,2, otobüste %38,4, kamyonette %12,1, özel amaçlı taşıtlarda %73,1, traktörde %33 olarak gerçekleşti. Minibüste %24,8, kamyonda %16,9, motosiklette ise %16,2 artış oldu (TÜİK, EGM)

Euro Bölgesinde En Düşük İşsizlik

Avrupa İstatistik Ofisinin açıklamasına göre: Euro para birimini kullanan 19 ülkede

Ekonomik Güven Endeksi Haziran Ayında Mayıs Ayına Göre %3,3 Azalarak 90,4’e Düştü

Ekonomik güven endeksindeki düşüş, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Mayıs 2018’de Ayında İhracat Mayıs 2017’ye Nazaran %5,3 Artarak 14,306 Milyar Dolar, İthalat %5,5 Artarak 22,65 Milyar Dolar Oldu

Dış ticaret açığı %5,7 arttı   Mayıs ayında dış ticaret açığı %5,7 artarak 7 milyar 759 milyon dolara yükseldi.