Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi

Ekonomi, Maliye

Tapu, Kendi Çıkardığı Genelgeye Kendisi Uymuyor, O Zaman Kim Uyacak?

Gün geçmiyor ki, enteresan bir olay yaşamayalım. Hemen her gün birbirinden ilginç konularla karşılaşıyoruz. Bazen öyle şeyler oluyor ki, “Allah Allah” demekten kendimizi alamıyoruz. Bunların nedeni ise; yetki çatışması, alt üst makamlar arasındaki akıl almaz rekabet, hiyerarşik yapılanmada alt birimlerin üst birimlerin emirlerini yerine getirmemesi, talimatlarına uymaması gibi.

Kurumsallaşma İçin En Uygun Dönem Ne Zaman Başlar?

İşletmelerde kurumsallaşma çalışmalarının başlatılması için en uygun zaman hangisidir? Daha doğrusu böyle bir zaman var mıdır?

İhracat Bedellerini Getirme Zorunluluğuna İlişkin Uygulama Süresi Uzatıldı

Resmî Gazetenin 03.03.2019 tarihli sayısında Hazine ve Maliye Bakanlığınca yayınlanan Tebliğ ile ihracat bedellerinin ülkeye getirilme ve Türk Lirasına dönüştürme zorunluluğuna ilişkin uygulamanın süresi uzatıldı.

Ocak 2019 Bütçe Gelirleri ve Vergi İadeleri Performansı

Ocak ayı bütçe gerçekleşmeleri açıklandı. Buna göre konsolide bazda merkezi yönetim bütçe dengesi 5 Milyar TL civarı fazla vermiştir. Bir önceki yılın Ocak ayında bütçe 1,7 Milyar TL fazla vermişti.

Türkiye Ekonomisindeki Gidişin Analizi

Bu hafta içinde açıklanan verileri ele alarak Türkiye ekonomisinin ne durumda olduğuna bir bakalım. Sanayi üretiminde hızlı bir çöküş söz konusu.

2018 Yılı Bütçe Sonuçlarında Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar

2018 yılı bütçe sonuçları açıklandı. Tahmin edilen merkezi yönetim bütçe dengesi, Yeni Ekonomi Programı ile revize edilen merkezi yönetim bütçe dengesi ve gerçekleşen merkezi yönetim bütçe dengesi aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Dolar Tahmini ve Vergi İndirimleri

Kur Tahmini Meselesi Genellikle katıldığım konferanslarda sunumum bittikten sonra en fazla sorulan sorulardan birisi dolar kurunun ne olacağı sorusudur.

Hepsi Aynı Şeyi Söyleyecekse Bu Kadar Çok İktisatçıya Ne Gerek Var?

Geçtiğimiz hafta sonu Ankara’da ADA Kitabevinde “Yeni Çıkanlar” kısmında bir kitabın başlığı dikkatimi çekti: Hepsi Aynı Şeyi Söyleyecekse Bu Kadar Çok İktisatçıya Ne Gerek Var?

Ankara’da 3 Yıllık Birikmiş Konut Stoku Var

DÜNYA Gazetesinde Ankara Sohbetleri'ne konuk olan Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, gazetenin Ankara Temsilcisi Ferit Parlak’a verdiği mülakatta Ankara’da konut arzı fazlalığına dikkat çekti.

Türkiye’nin Yerli ve Millî Kartlı Ödeme Ağı TROY, Mastercard, VISA ve AMEX’e Karşı

Dünya’da ilk kredi kartı uygulamasını hayata geçiren marka hangisidir diye bir soruyla başlasam sanırım cevaplarınızın büyük bir çoğunluğu Mastercard veya VISA olacaktır.

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nin Hikayesi

Meclise sunulan Torba Kanun Teklifi ile 4059 sayılı Kanun değiştirilmekte ve mevcut Finansal İstikrar Komitesi kaldırılarak yerine Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi kurulmaktadır. Kaldırılması öngörülen Komitenin kuruluş ve gelişim hikayesi ile kurulacak yeni komitenin ne gibi farklılık getirdiği bu yazımızın konusunu oluşturmaktadır.

Kasım Ayında En Yüksek Reel Getiri Devlet İç Borçlanma Senetlerinde Oldu

En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %12,34, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %11,10 oranlarıyla DİBS'de gerçekleşti.

Bütçenin Yeni Ekonomi Programında Öngörülen Revize Hedefleri Tutturabilmesi Mümkün Görünmüyor

Ekim 2018 dönemi bütçe gerçekleşmeleri açıklandı. Sonuçlar çok iç açıcı görünmüyor. Yeni ekonomi programında öngörülen 2018 bütçe dengesinin tutmayacağı anlaşılıyor. Hatırlanacağı üzere 2018 yılı bütçe kanununda öngörülen bütçe dengesi aşağıdaki gibidir.

2019’da Türkiye Nerede?

Dünya Bankası verilerine göre, Türkiye 2019’a 190 ülke arasında iş kurma, inşaat izinleri, elektrik enerjisi, tapu işlemleri, kredi işlemleri, azınlık yatırımcı haklarının korunması, vergi ödemeleri, yurtdışı ticaret, sözleşmeler, iflas konkordato, İflas erteleme gibi değerlendirmelerin bütününe bakıldığında 43’üncü sırada yer alıyor. Geçen seneye göre de %4,34’lük bir artış elde etmiş durumda.

Grup Şirketlerine Borç Verenler Tefeci mi Olur?

3.12.2012 tarihli 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu, 90 sayılı Ödünç Para Verme İşlerin Hakkında Hükmünde Kararnameyi yürürlükten kaldırmıştı.

Döviz Kurunun Ekonomik Kararlar Üzerindeki Etkisi

Türk Lirasında son yıllarda yaşanan hızlı değer kayıpları 2001 krizi sonrasında giderek azalmaya başlamış olan para ikamesi olgusunun yeniden ortaya çıkmasına yol açtı.