Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi

Vergi

Hakkı SAYAN
22 Ağustos 2019Hakkı SAYAN
449OKUNMA

Dünyadan KDV Gelişmeleri (Temmuz 2019)

Dolaylı vergiler, özellikle de katma değer vergileri son yıllarda dünyada daha fazla gündem oluşturmaya başladı. Bunda küresel ekonomideki yapısal dönüşüme bağlı olarak ülkelerin çok uluslu şirketleri, özellikle dijital hizmetleri, vergileyebilmeleri konusundaki hukuki zeminin ve teknik kapasitenin yetersiz olması önemli bir paya sahiptir. Diğer bir etken ise katma değer vergisi sisteminin ekonomideki değişimlere hızlı adapte olan ve verimi yüksek bir vergi olmasıdır.

Bu yazıda, dünyada KDV alanında öne çıkan gelişmelere ve gündem oluşturan bazı başlıklara ana hatlarıyla değinmeye çalıştık.

İngiltere’de İnşaat ve Müteahhitlik Sektörüne KDV Tevkifatı Getiriliyor

İngiltere Vergi İdaresi (HMRC) inşaat ve müteahhitlik hizmetlerinde buharlaşan KDV ile mücadele etmek için tevkifat uygulamasına geçiyor.

Düzenlemedeki temel gerekçenin inşaat şirketlerinin tahsil ettikleri ve vergi idaresine aktarmakla yükümlü oldukları KDV’nin yok olması ile mücadele etmek olduğu açıklanıyor.  Sektör, fatura düzenlendiğinde tahsil edilen %20 KDV’nin ödeyen tarafından doğrudan vergi idaresine aktarılacak olmasından dolayı nakit akışında krizle karşı karşıya kalacağını düşünüyor.

Uygulama 1 Ekim 2019 tarihinde başlıyor.

https://www.gov.uk/guidance/vat-domestic-reverse-charge-for-building-and-construction-services            

Fransa’da Dijital Hizmetler Vergisi

Fransız Senatosu ve Millet Meclisi, global dijital gelirleri 750 milyon avroyu ve Fransa’da elde edilen dijital hizmet geliri 25 milyon avroyu aşan şirketlerin %3 dijital hizmetler vergisi mükellefi olacağını düzenleyen yasayı onayladı. 

Yeni yasa Google, Facebook, Apple, Amazon gibi dijital devleri hedef alırken start-up şirketleri bu vergiden muaf tutulmuştur. Bu yeni vergiden 2019 yılında 400 milyon Avro gelir bekleniyor.

https://news.bloombergtax.com/daily-tax-report-international/insight-frances-digital-services-tax-goes-ahead-1

Rusya Vergi Hizmetleri Başkanı, dijital verginin geleceği ile ilgili planlarını Financial Times’a anlattı

Rusya vergi alanında dijital teknolojiye önemli yatırımlar yapıyor. Beyannamelerin olmadığı gerçek zamanlı dijital vergi idaresi hedefleniyor. Bugünlerde Rus vergi idaresi Rusya çapında yapılan bir işlemin faturasını/belgesini 90 saniye içinde elde edebiliyor. Gerçek zamanlı bilgi teknolojisi sayesinde vergi hatalarının, vergi kayıp ve kaçaklarının azalarak KDV gelirlerinin geleneksel yöntemlere kıyasla daha hızlı bir şekilde arttığı gözlemleniyor. İleriyi gören KDV teknolojileri ile her bir fatura, vergi kaçırmaya yönelik işlemlerin olup olmadığını temin etmek için gerçek zamanlı olarak kontrol ediliyor ve gerektiğinde yapay zekâ araçları da etkin şekilde kullanarak normal dışı durumlar tespit ederek vergi denetimi için kimin seçileceği de tespit ediliyor. Rusya’da KDV’den elde edilen gelir 2014 den 2018’e yaklaşık %64 artış gösterirken KDV kayıt dışılığının %20’lerden %1’lere gerilediği ifade ediliyor.

https://www.ft.com/content/38967766-aec8-11e9-8030-530adfa879c2

Kripto Vergi

Son haftalarda Avusturalya, Belarus, Almanya, Portekiz ve Singapur gibi bazı ülkeler kripto para kullanılarak yapılan işlemlerin işlem büyüklüğüne bakılmaksızın KDV’den istisna tutulacağını açıkladılar.

Ancak ABD’nin çok farklı yaklaşımı gözden kaçmamalıdır.

IRS gelecek günlerde kripto paraların nasıl vergilendirileceğine ilişkin daha net çalışmayı açıklayacaklarını duyurdu. IRS’in kripto paranın vergi kaçırmada bir enstrüman olarak kullanılacağı varsayımına dayanacağı bekleniyor.

Halihazırda ABD’de Bitcoin ya da diğer kripto paralar kullanılarak yapılan mal ve hizmet alışları vergilendiriliyor.

https://cryptoresearch.report/crypto-research/taxation-cryptocurrencies-europe/

Yunanistan’da Kurulan Yeni Hükümet Önemli KDV İndirimleri Yapmayı Hedefliyor

Hükümet değişikliği sonrası açıklanan ilk ve en önemli değişim, kurumlar vergisinde ve KDV’de önemli sayılabilecek vergi indirimi yapılması oldu. Kurumlar vergisinin %28’den %20’lere düşürülmesi hedefleniyor. Seçim kampanyasında %28 olan standart oranın %22’ye %13 olan indirimli oranın ise %11’e düşürüleceği vadedilmişti.

Seçim programında diğer vergilerdeki düzenlemelere ilave olarak müteahhitlik hizmetlerine 3 yıl boyunca KDV muafiyeti getirileceğine yer verilmiştir.

https://www.keeptalkinggreece.com/2019/05/08/v-a-t-reduction-from-24-to-13-which-sectors-and-items-it-affects/

Japonya Tüketim Vergisi Oranında Artış Olacak mı?

Japonya’da KDV’den farklı olarak tek aşamalı tüketim vergisi uygulanıyor.

Japon hükümeti tüketim vergisini 1 Ekim 2019’dan geçerli olmak üzere  %8’den %10’a çıkarmayı hedeflemişti. Ancak ülkedeki politik belirsizliklerden dolayı bunun erteleneceğine inanılıyor.  Bu artış geçmiş beş yılda iki kez ertelenmişti. Erteleme taleplerinin temel nedeni ekonomide resesyona yol açacağı endişesidir.

https://www.japantimes.co.jp/news/2019/04/18/business/economy-business/japans-consumption-tax-hike-delayed-june-data-looks-risky-abe-aide-says/#.XVZiSugzY2w

Hırvatistan’da KDV İndirimi

Hırvatistan 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olmak üzere standart KDV oranını %25’den %24’e indireceğini açıklandı. Ayrıca turizm sektörünü canlandırmak için konaklama, seyahat, yeme-içme ve etkinlik organizasyonları benzeri alt sektörlerdeki KDV oranının da %25’den %13’lere indirilmesi planlanıyor. Bu indirimlerin toplam vergi yükünde 500 milyon Avroluk bir azalışa sebep olacağı hesaplanıyor.

https://www.orbitax.com/news/archive.php/Croatia-to-Reduce-VAT-Rate-fro-33513 

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor