Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Bülent TAŞNazmi KARYAĞDI
28 Nisan 2016Bülent TAŞ/ Nazmi KARYAĞDI
617OKUNMA

Denetimde Tek Çatı Çöküyor mu?

Geçtiğimiz hafta Milliyet, Sabah, Takvim ve Yeni Şafak gazetelerinde Vergi Müfettişleri Derneği’nce verilen tam sayfa bir ilan yer aldı.

Hesap Uzmanları, Maliye Müfettişleri, Gelirler Kontrolörleri ve Vergi Denetmenleri 10 Temmuz 2011’de tek çatı ve tek unvan altında “Vergi Müfettişi” olarak birleştirilmişti. Yeni birimin adı da Vergi Denetim Kurulu olarak belirlenmişti.

Her biri bir asrı ya da yarım asırdan fazlasını geride bırakmış ve Türk Mali Sisteminin omurgası olan kurumların yerine gelen birimin nasıl bir misyon üstlenip ne gibi bir vizyona sahip olacağı hem maliye camiasının hem de ekonomiyle ilgili olanların merak ettiği bir durumdu.

En iyimser tahmin, kapanan birimlerin sahip olduğu güçlü yönleri alarak yeni bir yapının oluşacağıydı.

Ancak son beş yılda yapılan çalışmalar, gösterilen gayretler, elde edilen imkân ve tanınan fırsatlar tek çatıda da eski söylem ve çatışmaların yeniden canlandığını gösteriyor.

Aradan geçen beş yılın sonunda, gazetelere verilen tam sayfa ilan neticesinde ne istendiği kamuoyunca pek anlaşılmamakla birlikte akıllara gelebilecek soru; eski kısır çekişmeler neticesinde “tek çatı”nın da mı çökmekte olduğuydu. Yoksa tek çatı diye bir şey yok muydu?

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor