Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Ahmet Metin AYSOY
13 Mayıs 2015Ahmet Metin AYSOY
141OKUNMA

Borç Yapılandırmanızı İptal Ederek Borcunuzu Sildirebilirsiniz

Bilindiği gibi, 6552 sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanuna dayanarak, önemli bir kesim Bağ-Kur prim borçlarını yapılandırmıştı.

Bu defa, söz konusu yapılandırmayı iptal ederek borcun silinmesi imkânı, 6645 sayılı Kanun ile sağlandı.

Uygulamanın nasıl yapılacağı, 2015-13 sayılı Genelge ile netleşti.

Başvuru nasıl olacak?
2015-13 sayılı SGK Genelgesi ekinde bulunan Ek-1 başvuru formu ile yapılandırma dosyalarının bulunduğu sosyal güvenlik merkezine/il müdürlüğüne müracaat edilecektir.

Kimler faydalanamayacak?
Yapılandırma borcunun tamamını ödeyenlerin, yapılandırmanın iptal edilmesi talepleri dikkate alınmayacaktır.

Borç nasıl silinecek?
Başvuruda bulunan kişinin, yapılandırmış olduğu toplam borcundan, ödemiş olduğu taksitler düşülecek, 30.4.2015 tarihi itibariyle 12 ay veya daha fazla prim borcunun bulunması durumunda, yapılandırması iptal edilecek, sigortalılığı durdurulacaktır. Böylece bu kişi borcunu ve borcunun ait olduğu eski sigortalılık süresini sildirebilecektir. Bu kişinin ticari faaliyeti devam ediyorsa, 1.5.2015 gününden itibaren sigortalılığı başlatılacaktır.

Yorumlarınızı Bize Yazınız
Soru SorYazarlarımızın güncel sorulara cevap verebildiğini göz önünde bulundurarak, lütfen makalenin yayımı tarihten itibaren en geç bir ay içinde sorunuzu yöneltiniz.