Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Ahmet Metin AYSOY
15 Ekim 2017Ahmet Metin AYSOY
204OKUNMA

BAĞ-KUR Tescili Olmaksızın Prim Yatıranlar Ne Yapmalı?

1.10.2008 öncesi ticari faaliyeti bulunan bazı sigortalılar; Bağ-Kur il müdürlüklerinden almış oldukları giriş bildirgesini faaliyetlerine göre kayıtlı oldukları kurum ve kuruluşlara onaylatmadan ve Bağ-Kur’a kayıt ve tescil işlemlerini yapmadan, söz konusu giriş bildirgesi üzerinde bulunan Bağ Kur numarasına prim yatırmışlardır. Sigortalılıklarında bu süreleri değerlendirebilirler. Şöyle ki;

Bu durumda olan sigortalıların, prim ödeme makbuzlarını SGK’ya ibraz ederek prim ödemelerine göre sigortalılıklarının başlatılmasını talep etmeleri halinde, ticari faaliyetlerinin başladığı tarih itibariyle (1.10.2008 tarih öncesi) sigortalılıkları başlatılacaktır.

Peki, yukarıda belirtilen sigortalılardan primlerini geri almış olanlar ne yapmalılar?

Bağ-Kur’a kayıt ve tescilini yaptırmayan söz konusu sigortalıların talepleri üzerine primleri kendilerine iade edilmiş olabilir. Bu durumda da iade edilmiş primlerini SGK tarafından hesaplanacak gecikme zammı / cezası ile birlikte SGK’ya geri ödemeleri halinde, ticari faaliyetlerinin başladığı tarih itibariyle (1.10.2008 tarih öncesi) sigortalılıkları başlatılacaktır.

Kaynak : SGK 2016/20 sayılı Genelge.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor