Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Ahmet Metin AYSOY
15 Eylül 2014Ahmet Metin AYSOY
271OKUNMA

BAĞ-KUR Sigortalılığı Durdurulanlar veya Dul-Yetimler Dikkat!

6552 sayılı Yasa’da Bağ-Kur sigortalılıkları prim borçları nedeniyle durduranlara, eski sigortalılıklarını canlandırma imkanı sağlandı. Bu sigortalılar vefat etmişse, canlandırma ile aylığa hak kazanabilecek dul ve yetimler de bu imkandan faydalanmak için başvurabilecekler.

Neye dikkat edilecek?

Son müracaat tarihi: 31.12.2014

Borç ödeme: Hesaplanan borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi hâlinde durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilir.

Dikkat edilecek noktaları belirttikten sonra detayı verebiliriz.

Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar ile tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan2/9/1971 tarihli ve 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu mülga hükümlerine ve mülga 17/10/1983 tarihli ve 2926 sayılı Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanununa göre tescilleri yapıldığı hâlde prim borçları nedeniyle daha önceki ilgili kanunları uyarınca sigortalılık süreleri durdurulmuş olan kendileri veya kendileri vefat etmişseler dul veya yetimleri, 31.12.2014 tarihine kadar, SGK’ya müracaat ederek, durdurulan sigortalılık süreleri için ödeyecekleri prim tutarının, sigortalılık süreleri durdurulmamış gibi değerlendirilmesini talep edebilirler.

Hesaplanan borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi hâlinde durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilir.

Hesaplanan borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmemesi hâlinde ihya (canlandırma) işlemi geçerli sayılmaz.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor