Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey » Page 2yeni e-konomi

Araştırmalar

Türk Girişimcinin Tercihi Limited Şirketten Yana

Gerek 6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanununda sağlanan olanaklara, gerekse vergi kanunlarındaki avantajlarına rağmen istatistikler Türkiye’deki girişimcilerin yeni işlerini “Limited Şirket” bünyesi altında yapmayı tercih ettiklerini gösteriyor.

Gayrimenkuller Nasıl Vergilendirilmelidir?

Yüksek gelir grubundaki ülkelerde GSYİH'nin yüzde 1,06’sı düzeyindeki emlak vergisi geliri, orta gelir grubundaki ülkelerdeki GSYİH'nin yüzde 0,40’ı düzeyinden 2,5 katı fazladır.

3500 Yıl Önce Anadolu'da Vergi Sistemi

Anadolu’nun bilinen ilk halkı Hattilerdir. Hititlerin ise Anadolu’ya yaklaşık 3800 yıl önce gelmiş oldukları tahmin ediliyor. Hititler, yasalarını kil tabletlere yazdıkları ve bunların önemli bir bölümü bulunup okunduğu için hukuk sistemlerinin yanında birçok başka sistemlerini de biliyoruz. Bunların arasında vergi ya da daha geniş bir ifadeyle gelir sistemi de var. Bu sistemlerin günümüzden yaklaşık olarak 3500 yıl önce kurulduğunu tahmin ediyoruz.

Seçmenler Emlak Vergisi Hakkında Ne Düşünüyor?

“Vergi Politikası Reformu ve Ekonomik Büyüme” adlı OECD yayınında, sonuç olarak “büyümeye karşı en az saptırıcı etki bakımından yapılan değerlendirmeye göre en “iyi” verginin emlak vergisi olduğu, bunu tüketim vergilerinin izlediği, kurumlar vergisi ve gelir vergisinin ise büyümeye olumsuz etki yaptığı” belirtilmiştir.

Medya, Yayınlarıyla Vergi Mükelleflerini Nasıl Etkiler?

Vergi mükelleflerinin kazançlarını doğru beyan etmesi ve vergilerini zamanında ödemesi yani teknik tabiriyle “gönüllü uyumun” sağlanması İdare ile vergi mükellefi arasında “güven” unsurunun tesis edilmesiyle doğrudan ilgili.

Türkiye’de KDV Oranları Yüksek midir?

Türkiye’deki KDV oranlarının yüksek olduğunun da kolaylıkla iddia edilmemesi gerektiği de görülebilmektedir.

Bir Türlü Cevaplanamayan Soru: Akaryakıt Türkiye’de Neden Daha Pahalı?

Petrol fiyatları uluslararası piyasada şekillenmekte ve tüm ülkeler özellikle petrol üretimi olmayan ülkeler aynı piyasadan petrol alımını yaparak tüketmektedir.

Devletin Borcunu Kapatan Türk Milletine Teşekkürler

Türkiye, 14 Mayıs 2013’te Uluslararası Para Fonu IMF’ye olan borcunun son taksidi olan 421 milyon doları ödeyerek borçlu konumundan çıktı.

Reel Ekonomi Yerinde Sayarken Bankalarda Olağanüstü Kâr Artışı

Türkiye %2,2 büyürken ilk 10’daki bankaların kârı %70 ila %464 arttı

İşyeri Açıp Ticari Faaliyete Başlıyorsanız Vergisel Olarak Ne Yapmalısınız?

Bilanço ve işletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler, tutacakları defterleri işe başlamadan önce (en geç aynı gün) tasdik ettirmek zorundadırlar.

İnternet üzerinden 2. el araç satışının vergi ve sosyal güvenlik boyutu

Günümüzde sanal alış veriş büyük boyutlara ulaştı. Özellikle kullanılmış otomobilini satmak isteyenler için, internet en kolay yol. Ancak, yılda birkaç defa bu yola başvuranların, bilmeleri gereken önemli bir husus var.

Gayrimenkul Satışları Hızlandı

Maliye Bakanlığı’nca yayımlanan vergi istatistikleri gayrimenkul satışlarının son üç ay içinde önemli ölçüde artış gösterdiğini ortaya koymaktadır. Buna göre gayrimenkul satışları üzerinden alınan tapu harcı yüksek oranda artmıştır.

Bir Yılda Haberleşmeye Harcadığımız Para 34 Milyar Lirayı Aştı

Bilgi Teknolojileri Kurumu ve Maliye Bakanlığı verilerine göre 2012 yılında haberleşmek için yaptığımız harcamalar 34,5 milyar TL ye ulaşmıştır

Büyük tutarlı vergi inceleme raporları azaldı mı?

Geçtiğimiz ayın sonunda Gelir İdaresi Başkanlığı 2012 yılı Faaliyet Raporunu açıkladı.

Nüfus Cüzdanınız Taklit ya da Tahrip Edilerek Kullanılırsa

Böyle bir durumdan şüphe ediyorsanız öncelikle nüfus cüzdanınızı değiştirmelisiniz. Eğer nüfus cüzdanınızın taklit edildiğinden eminseniz, hem nüfus cüzdanınızı değiştirmeniz hem de savcılığa suç duyurusunda bulunmanız da fayda vardır.

E-sigaranın buharı- Yok mu bunun zararı?

Ticari bakış açısından elektronik sigaranın (e-sigara) geleneksel sigara için bir alternatif olup olmayacağı zamanla belli olacak gözüküyor. F