Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi

Ekonomi, Maliye

Nazmi KARYAĞDI
17 Mart 2013Nazmi KARYAĞDI
354OKUNMA

Arabada Çocuk Varsa Sigara İçmek Yasak mı?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Oregon Eyaletinde, araç içerisinde çocukla seyahat edilmesi halinde sigara içilmesini yasaklayan bir yasa Senatoya sunuldu.

Yasa taslağına göre bir kişi, aracında 18 yaşından küçük çocuk ile seyahat ederken sigara ve tütün mamulleri kullanması durumunda birinci tespitte 250 Dolar, ikinci tespitte 500 Dolar, üçüncü tespitte ise 1.000 Dolar para cezasına maruz kalacak.

Düzenlemeye karşı olanlar bu durumu, Devletin kişilerin özel hayatına müdahale etmesi şeklinde eleştirmekteler. Yasanın taraftarları ise çocukları pasif içici konumundan kurtaran ve bu nedenle de onların sağlığı açısından önemli bir düzenleme olduğunu ifade etmekteler.

Ceza nasıl uygulanacak?

Trafik kontrolleri esnasında bir araç polis tarafından durdurulmuşsa ve bu esnada araçta 18 yaşından küçük çocuk bulunuyorsa ve sürücü tütün mamulleri içmekteyse ceza uygulaması sözkonusu olacaktır.

Türkiye’de durum

Taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında tütün ve tütün mamullerinin içilmesi ülkemizde yasaklanmış durumda (4207 sayılı Kanun Md-2/c). 1 Ocak 2013 itibariyle yasağı ihlal eden kişilere uygulanacak ceza tutarı 88 liradır.

Esas itibariyle kişilerin kendiliklerinden dikkat etmesi gereken bir durum olan araç içerisinde çocuk ya da ikinci bir kişi varken sigara içilmemesi durumu bu sayede yasal bir kural olarak insanların yaşantısına dahil edilmekte. Böyle bir yasa, en azından çocukları pasif içici olmaktan kurtarmaya yardımcı olacak gibi gözüküyor.

Dumansız hava sahası konusunda gelişmiş ülkelere örnek olan Türkiye bakalım “çocuklu araçta dumansız alan” konusunda da örnek olabilecek mi?

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor