Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Hasan Halil GÖNÜL
21 Nisan 2013Hasan Halil GÖNÜL
233OKUNMA

ABD’de LIFO uygulaması Sona Eriyor

ABD Yönetimi hazırladığı yasa değişikliği ile vergi uygulamaları bakımından, satılan malların (ve stokların) maliyetinin hesaplanmasında kullanılmasına izin verilen LIFO –son giren ilk çıkar- yönteminin uygulamasını sona erdireceğini açıkladı.

 

Bilindiği gibi LIFO yöntemi üretilen veya satın alınan malların maliyetinin artış gösterdiği bir ekonomide cari maliyetlerin kâr zarar hesabında dikkate alınmasını ve dolayısıyla da vergi matrahının düşmesini sağlamaktadır.

 

LIFO yönteminin IRS tarafından kabulü, bu yöntemin aynı zamanda “finansal muhasebe” (ABD’de geçerli muhasebe standartları – US GAAP) bakımından da seçilmiş olması zorunluluğuna bağlı olmakla birlikte Uluslararası Muhasebe Standartları (IFRS) LIFO yerine FIFO – ilk giren ilk çıkar- yönteminin uygulanmasını zorunlu kılmaktadır.

 

Değişikliğin gerekçeleri arasında LIFO yöntemiyle mükelleflere sağlanan vergi ertelemesinin kaldırılması, bu yöntemin uygulamada ihtilaflara neden olması ve Uluslararası Muhasebe Standartlarının ABD’de uygulanması yönünde alınabilecek muhtemel bir karara bu yöntemin engel oluşturmaması gösterilmektedir.

 

Değişikliğin 2014 yılından itibaren geçerli olması, 10 yıl içinde 80,8 milyar ABD Doları vergi artışı getirmesi ve vergi muhasebesinde meydana gelecek bu yöntem değişikliği nedeniyle ilk yılda doğacak vergi yükünün ise 10 yıla yayılması öngörülmektedir.

 

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor