Ahmet Metin AYSOY
Ahmet Metin AYSOY

Yabancılar Çalışma İznini Nasıl Alacak?

693

Yabancılar, yurtdışından veya yurtiçinden çalışma izni başvurusu yapabilirler.

1-Yurtdışından: Yabancılar, yurt dışından çalışma izni için ilk başvurularını, uyruğunda bulundukları veya daimi ikamet ettikleri ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti temsilciliklerine yaparlar. Başvuru sırasında kendilerinden Türkiye'deki işverenle imzaladıkları sözleşme istenir. Başvurunun kabul edilmesi halinde kendilerine bir referans numarası verilir. Bu referans numarasını yabancı hemen Türkiye'deki işverene bildirir. Çünkü işverenin bu referans numarasıyla internet üzerinden e-devlet vasıtasıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvurup,  belgeleri Bakanlığa vermesi için 10 günlük süresi vardır. Bu 10 günlük süre yabancının yurt dışındaki Türk temsilciliğine başvurduğu tarihi takip eden 10 iş günüdür. Yabancının Türkiye'de bulunmaması nedeniyle tarafların ıslak imzalarının bulunduğu iş sözleşmesinin de ayrıca verilmesi gerekmektedir.

Yurt dışında yapılan başvuruyu değerlendiren Bakanlık sonucu  yurt dışı temsilciliğine online bildirir. Çalışma izni talebi uygun bulunmuşsa, yabancıya dış temsilciliğimizce  çalışma vizesi verilir. Bu vizeyle yabancı ülkemize giriş yapar. Çalışma izin belgesi Bakanlıkça işverene kargo ile gönderilir.

2- Yurt içinden:  en az “altı ay” süreli ikamet izni almış ve iznin süresi sona ermemiş olan yabancılar için ilgili işverenler başvurularını yurt içinden (Ayrıca ilgili T.C. dış temsilciliğine başvuruya gerek kalmaksızın) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yapabilirler. İnternet üzerinden online olarak yapılacak çalışma izin başvurusunun tamamlanmasının ardından imzalanacak Başvuru Formu ve dilekçenin 6 işgünü içinde Bakanlığa verilmesi icap etmektedir. Bakanlık başvuru sonucunu (izin veya red) online işverene bildirir.

YASAL UYARI : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları yazara aittir. Yazar adı ve "vergialgi.net" internet sitesi adı kullanılmadan alıntı yapılamaz.